Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla tempem 3,3 procenta, což je nejvíce za tři roky. Zrychlila tak z 3,1 procenta ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Rychlý odhad z konce října počítal s růstem o tři procenta.
Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že růst hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí zrychlí na 3,2 procenta. Od roku 2014 je to poprvé, co americká ekonomika zaznamenala růst alespoň o tři procenta ve dvou čtvrtletích za sebou. Nyní jí pomohlo zejména oživení státních výdajů a investice.
Ekonomické oživení po recesi v letech 2007 až 2009 pokračuje osmým rokem a zatím nevykazuje žádné znaky ochabování. Přispívá k tomu rovněž příznivá situace na trhu práce.
Růst spotřebitelských výdajů, které se na růstu ekonomiky podílejí z více než dvou třetin, byl ve třetím čtvrtletí zpřesněn na 2,3 procenta z původně uváděných 2,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí spotřebitelské výdaje vzrostly o 3,3 procenta.
Růst investic podniků zrychlil tempo na 7,3 procenta, což je nejvíce od konce roku 2016.
Elon Musk: jak vydělal peníze na své šílené nápady?
Očekává se, že americká centrální banka (Fed) v prosinci potřetí v letošním roce zvýší hlavní úrokovou sazbu. Ta je nyní v pásmu 1,00 až 1,25 procenta. Šéfka Fedu Janet Yellenová dnes v Kongresu řekla, že ekonomická expanze zasahuje čím dál širší spektrum odvětví. Očekává přitom, že ekonomika poroste i nadále, což se odrazí i na úrokových sazbách.
Zpráva o vývoji HDP přispěla k růstu výnosů amerických dluhopisů. U těch desetiletých dosáhl 2,39 procenta, zatímco před zveřejněním zprávy činil 2,34 procenta. Akcie mírně zpevňovaly, Dow Jonesův index v polovině obchodování přidával 0,3 procenta na zhruba 23.912 bodů. Index technologického trhu Nasdaq Composite ale 1,1 procenta ztrácel a nacházel se na 6835 bodech. Příznivá zpráva o vývoji HDP investory přiměla inkasovat zisky z dosavadního růstu technologických firem a zaměřit se na akcie firem z finančního sektoru.
Americký prezident Donald Trump se snaží prosadit snížení daní, aby mohla ekonomika růst alespoň o tři procenta ročně. Fiskální stimul nicméně přijde v době plné zaměstnanosti.
„Snížení daně z příjmu fyzických a právnických osob bude mít z dlouhodobého hlediska jen minimální dopad,“ myslí si hlavní ekonom společnosti PNC Financial Gus Faucher. „V roce 2019 a dál se růst ustálí kolem svého dlouhodobého průměru 2,0 až 2,25 procenta,“ dodal.
Dále čtěte: