Menu Zavřít

Eldorado skončilo. Epidemie koronaviru drtí Airbnb

3. 4. 2020
Autor: Profimedia.cz

Krátkodobými pronájmy pro turisty vydělávali mnohonásobně víc, než kdyby v bytě měli běžného nájemníka. V době koronaviru jsou ale rádi, když vůbec pronajmou. Pandemie čínského viru vrací ve světových metropolích Airbnb byty na trh běžného nájemního bydlení.

Uzavírání hranic a omezení cestování kvůli pandemii nového typu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19 přineslo masivní odliv turistů. Spolu s tím přišel i dramatický pokles poptávky po krátkodobém ubytování ve stylu Airbnb, kdy běžné byty prakticky suplují hotely či turistické apartmány. Byty původně určené turistům na pár dní za hotelové ceny se tak postupně začínají objevovat v realitních nabídkách na dlouhodobější a regulérní pronájmy.

V Londýně bylo před nedávnem přes Airbnb, které je v segmentu krátkodobých pronájmů světovou jedničkou, nabízeno celkem 48 tisíc bytů. V současnosti se ale vlivem protipandemických opatření karta obrací a trh s regulérním nájemním bydlením je v britské metropoli doslova zaplaven byty původně určenými právě na Airbnb, píše časopis Wired. Poznat se dají snadno. Jsou malé, vybavené, na fotkách dokonce často i s ručníky a jejich interiér působí neosobně a genericky.


Komentář: I filozofové myslí koronavirus aneb Stačí nám pouhý život?


V týdnu od 16. března, kdy v Evropě začala pandemie koronaviru propukat i mimo Itálii, zaznamenaly britské realitní portály oproti průměru zvýšený nárůst nabídky bytů určených k regulérnímu pronájmu.

RightMove, britská jednička mezi internetovými realitními portály, v daném období zaregistrovala oproti stejnému období v minulém roce 45procentní nárůst nabídky. Jednalo se o byty převážně v centru Londýna nabízené k pronájmu za nižší částky oproti obvyklým tržním cenám. Podobou situaci tento realitní zprostředkovatel zaznamenal i v turisticky vyhledávaném Bath, kde se jednalo o celkem 78procentní nárůst. V Edinburghu přibylo v porovnání s totožným obdobím za minulý rok v nabídce o 62 procent pronájmů více a v pobřežním Brightonu o více než polovinu.

Vnímáte pandemii koronaviru jako investiční příležitost?

Nárůst v nabídce bytů nabízených k dlouhodobějšímu pronájmu zaznamenal v tom samém týdnu v Londýně i realitní portál OpenRent. Oproti stejnému období v loňském roce činil až 112 procent. Podle časopisu Vice v nabídce nejvíce přibylo malých bytů s jednou či dvěma obytnými místnostmi. V celé Británii v daném období pak OpenRent zaznamenal meziročně nárůst nabídky nájemních bytů o 85,5 procenta.  

Nadprůměrné přírůstky v nabídce nemovitostí k pronájmu v Londýně a v Oxfordu ve stejném období zaregistroval i realitní portál Zoopla. Ten rovněž aktuálně údajně přeceňuje krátké tříměsíční pronájmy tak, aby více vyhovovaly cenové relaci pronajímání bytů na delší dobu, což na straně nájemníků znamená v průměru třicetiprocentní úsporu.

Podle časopisu Wired představuje kolaps Airbnb pro trh s krátkodobými pronájmy doslova katastrofu. Mnoho pronajímatelů Airbnb bytů totiž funguje tak, že si na pronajímané byty buď bere půjčky, nebo přes aplikaci nabízí byty, které si sami pronajímají od vlastníka, jemuž často smluvně garantují tříletý tržní nájem. Během té doby se snaží na krátkodobých pronájmech vydělat co nejvíce. „Podle odhadů mohou pronájmy přes Airbnbn vydělávat třikrát až pětkrát více peněž než dlouhodobé nájmy. Plán ovšem funguje jenom tehdy, pokud jste schopni byt pronajmout,“ píše Wired ironicky.

Dopady pandemie koronaviru na segment krátkodobého ubytování se nevyhnuly ani turisticky atraktivní Praze. V srdci české metropole byla podle posledních dat nabízena přes Airbnb pětina všech existujících bytů. Částečně i kvůli krátkodobým pronájmům rostly zejména v posledních letech ceny nájmů a realit v hlavním městě do astronomických výšin. Ve druhé polovině března se ovšem v nabídce realitních kanceláří začaly objevovat zařízené malé byty v centru nebo širším centru metropole nabízené za poměrně dostupné peníze, často však pouze na dobu jednoho či dvou měsíců.  

Některé české realitní kanceláře v reakci na koronavirovou pandemii již zaznamenaly zvýšený zájem klientů, kteří dříve provozovali krátkodobé pronájmy, o to nabídnout své byty na delší dobu regulérním nájemníkům, informoval portál Měšec.cz.

Situace pronajímatelů Airbnb se v uplynulém měsíci zhoršila poté, co firma oznámila, že v důsledku pandemie bude všem hostům, kteří zruší své rezervace, kompenzovat platby za ubytování v plné výši. Firma na druhé straně nepokryla výdaje pronajímatelů spojené s hypotékami, úvěry, či nájemným v případě, že oni sami nejsou vlastníky nemovitosti, kterou přes aplikaci nabízejí.

Podle zprávy agentury Bloomberg pandemie koronaviru ohrožuje plánovaný vstup Airbnb na burzu (IPO), ke kterému by tak mohlo dojít oproti původním předpokladům až v roce 2021.

MM25_AI

Zdroje: www.wired.com, www.vice.com, www.bloomberg.com, www.mesec.cz

  • Našli jste v článku chybu?