Menu Zavřít

Elektrárna Dukovany opět spustila čtvrtý blok. Odstávka trvala čtyři měsíce

9. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Jaderné elektrárně Dukovany v noci na dnešek skončila plánovaná odstávka čtvrtého bloku, která trvala 120 dní. Dodávky proudu byly obnoveny 57 minut po půlnoci, kdy byl připojen první generátor. Druhý generátor energetici připojili v 04:00. Výroba elektřiny Dukovan byla od 14. července poloviční, protože od té doby podle plánu v elektrárně stojí i její třetí blok. Znovu zprovozněn bude koncem října.

Firma ČEZ potřebuje na oba tyto bloky do konce roku získat nové povolení provozu. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v Česku.

V reaktoru čtvrtého bloku byla řízená štěpná řetězová reakce spuštěna ve středu, po několikadenním ověřování a testování zařízení. „Naplno by se měl čtvrtý dukovanský blok rozjet v pondělí,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Náběhem čtvrtého bloku jsme se výrazně přiblížili k ukončení velmi náročného období několikaměsíčních odstávek, spojených s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.


Bez uhlí, ropy a jádra. Elita vymyslela plán

 Hywind


Ve čtvrtém bloku museli energetici během odstávky kromě výměny pětiny jaderného paliva na čerstvé zvládnout 55 významných technických akcí. Mezi ně kupříkladu patřila kontrola tlakové nádoby reaktoru, výměna potrubních tras záložních napájecích čerpadel a modernizace systému kontroly a řízení centrální čerpací stanice společné pro oba odstavené bloky. Klíčové byly rozsáhlé kontroly zařízení, jejichž výsledky budou součástí žádosti o nové povolení provozu bloku.

MM25_AI

Pro zbylé dva dukovanské bloky už nová povolení k provozu Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal, pro blok číslo jedna loni v březnu a letos v červnu pro druhý blok. Obě tato povolení jsou platná na dobu neurčitou. Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan v červenci 1987.

Čtěte také:

Tado i tady. ČEZ chce do českých domovů dostat chytré topení

Dobře pro ČEZ, špatně pro spotřebitele. Cena elektřiny na burze strmě roste

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent


  • Našli jste v článku chybu?