Domácnosti, které elektřinou netopí, dají příští rok za elektřinu v průměru od sta do šesti set korun více, než letos. Při používání přímotopu se elektřina za rok prodraží od 1600 až 5000 korun. Záleží na tom, od koho domácnost elektřinu nakupuje.
Foto: Martin Siebert
Cena silové elektřiny klesá, kvůli rozmachu solárních elektráren bude přesto účet za elektřinu v českých domácnostech příští rok vyšší. V průměru se rodinám, které nepoužívají elektřinu k topení, zvýší roční účet zhruba od sta do šesti set korun. Používání elektrických přímotopů sebere z peněženek až o pět tisíc korun více než letos.
Elektřinu pro příští rok zdražila většina distributorů. S některými je ovšem možné příští rok náklady na elektřinu snížit. V Praze, kde je dominantním dodavatelem Pražská energetika, šlo s cenami dolů šest distributorů, ukazují výpočty společnosti Enfocus.cz pro domácnosti, které elektřinou netopí. Zlevnila i Pražská energetika, přesto zůstává jedním z nejdražších dodavatelů.
V ostatních krajích, kde jsou hlavními dodavateli ČEZ a E.ON šly ceny ve srovnání s letošním rokem až na jednoho distributora pouze nahoru. Domácnostem, které elektřinou netopí, se náklady příští rok zvýší o zhruba pět procent.
Tabulky cen elektřiny
Tabulka pro Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
Ušetřit lze příští rok v zásadě dvojím způsobem. Jednak je možné vyměnit dodavatele elektřiny. Jednak lze ušetřit například instalování úsporných žárovek. Jen tímto opatřením lze snížit náklady na elektřinu o tisíc až 1500 korun. „To je dáno tím, že úsporné zářivky mají zhruba čtvrtinovou spotřebu energie. Běžná domácnost, která elektřinou netopí, spotřebuje na svíce zhruba 18 procent energie,“ říká Kateřina Vaňková ze společnosti Enfocus.cz.
Změnou dodavatele lze u běžné domácnosti ušetřit zhruba tři sta korun ročně, pokud se srovnají ceny nejlevnějšího dodavatele s hlavním distributorem elektřiny v regionu. Pokud domácnost elektřinou také topí, může se úspora dobrou volbou dodavatele vyšplhat až ke třem tisícům korun.
„Při volbě nového dodavatele si pohlídejte jeho obchodní podmínky. Zejména se zaměřte na ustanovení o výpovědní době, poplatcích a možnostech platby,“ radí Vaňková. Klient by si měl také rozmyslet, zda preferuje osobní kontakt s firmou na pobočkách, nebo mu stačí komunikace přes internet či telefonické call centrum. U nabízených tarifů je třeba vědět, zda jsou na dobu určitou, nebo neurčitou. (Přečtěte si, jak změnit dodavatele energií)