Od ledna podraží domácnostemelektřina průměrně o 4,3 procenta a plyn o 1,3 procenta. Vněkterých městech stoupnou i ceny dodávek tepla. Uvedl to dnesEnergetický regulační úřad. Náklady domácností na energie tak přistejné spotřebě stoupnou ročně o stovky korun.
Elektřina zdraží nejvíce, o 7,6 procenta, na jižní Moravě.Jižní Čechy jsou jediným regionem, kde cena elektrické energiepoklesne, a to o 5,8 procenta. Důvodem je spojení regionálníchdistributorů pod hlavičkou mateřské společnosti E.ON. Zákazníciobou dosavadních firem budou mít od ledna stejnou cenu. ERÚ určilceny elektřiny na příští rok jen domácnostem, pro ostatnízákazníky bude trh liberalizovaný.
Plyn pro všechny kategorie odběratelů podraží v průměru o 1,5procenta. Zdražení pocítí silněji ti, kteří jej využívají více.Pokud domácnost plyn používá pouze na vaření, připlatí si méně.Odběratelům v Praze a východních Čechách plyn zlevní. Naopaknejvíce, o 3,3 procenta, podraží ve středních Čechách.
Podnikatelům v kategorii střední odběr stoupnou náklady o 0,9procenta, u maloodběru o 1,5 procenta. Úřad nestanovoval ceny provelkoodběratele, pro ty je trh od ledna liberalizovaný, a mohousi tak vybírat svého dodavatele. Celý trh by měl být otevřen vroce 2007.
Teplo podraží v závislosti na palivu potřebném k jeho výrobě.Úřad předpokládá zdražení o tři procenta u tepelné energievyrobené z uhlí, u ostatních paliv v průměru o sedm procent,především kvůli dřívějšímu nárůstu ceny plynu.
Zdražení elektřiny a plynu zvýší lednovou inflaci asi o 0,2procenta, řekl ČTK hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.Meziroční růst cen by však měl v lednu přesto klesnout zesoučasných 3,5 procenta asi na 2,6 procenta. Zmizí totiž vlivletošního lednového zvýšení spotřebních daní a DPH u některéhozboží a služeb.
Zdražení elektřiny úřad zdůvodnil především vyšší cenou tzv.silové elektřiny společnosti ČEZ, která ji na příští rok zvýšilao 11 procent. Určitý vliv mělo i zvýšení cen distribučníchslužeb. V případě plynu jsou důvodem vyšší náklady na dodávkysuroviny. Stálé platy zůstávají pro příští rok beze změny.
Předseda regulačního úřadu Josef Fiřt na dnešní tiskovékonferenci řekl, že růst cen elektřiny lze očekávat i v příštíchletech. Důvodem je podle něj nižší úroveň tuzemských cen vporovnání s okolními státy, například Slovenskem, Rakouskem čiNěmeckem. Vyrovnávání cen připisuje liberalizaci trhu. „Jestližetady dojde k určitému nastartování tržního mechanismu, takpochybuji o tom, že by silová elektřina byla trvale v Českérepublice na nižší úrovni než jinde,“ řekl.
Cena plynu bude podle Fiřta záviset na ceně ropy, politickýcha obchodních podmínkách. Dlouhodoběji však neočekává obdobnévýrazné zvýšení jako v říjnu, kdy cena stoupla až o 14 procent.“Nedomnívám se, že by mělo dojít v nejbližším období k nějakémudramatickému nárůstu,“ řekl.
Výslednou průměrnou cenu elektřiny pro domácnosti úřadstanovil na příští rok 2356,17 Kč/MWh bez daně z přidané hodnoty.U plynu bude průměrná cena pro domácnosti 843,08 Kč/MWh s daní.
Ceny zemního plynu může ERÚ měnit jednou za čtvrt roku. Letosúřad plyn domácnostem dvakrát zdražil a dvakrát zlevnil. O cenáchelektrické energie rozhoduje jednou ročně. K letošnímu lednuelektřinu zdražil domácnostem v průměru o 3,8 procenta, plyn otři procenta. ERÚ zveřejňuje maximální možné zvýšení cen,distribuční společnosti tarify obvykle stanovují na stropustanoveném úřadem.