Energetika
Od 1. ledna příštího roku opět výrazně zdraží elektřina. Domácnosti, které odebírají proud od firmy ČEZ nebo Pražské energetiky, zaplatí meziročně v průměru o 9,9 procenta více. Ještě hůře na tom budou od nového roku spotřebitelé na jihu Čech a Moravy, kterým dodává elektřinu firma E.ON. Ta zvýší ceny pro domácnosti v průměru o 16,4 procenta. Zdražení elektřiny je největší za posledních šest let.
Růst cen postihne i malé a střední podniky, těm, kteří odebírají elektřinu od firmy ČEZ, vzrostou ceny elektřiny o 9,4 procenta, klientům Pražské energetiky o 14,4 procenta a E.ON o 18 procent. Minulý týden o tom informoval Energetický regulační úřad. V praxi to znamená, že domácnostem, které nepoužívají elektřinu na ohřev vody ani vytápění, se roční náklady zvýší zhruba o tisíc korun, tam, kde se naopak elektřinou i topí a ohřívá voda, to bude až sedm tisíc korun navíc.
Zasáhl Topolánek A mohlo být hůř nebýt premiéra Mirka Topolánka. Ten minulý týden prohlásil, že kvůli jeho intervenci u šéfa ČEZ Martina Romana zmíněná firma zdražila mnohem méně, než měla původně v plánu. „U ČEZ se podařilo, a to je dobrá zpráva pro spotřebitele, původní návrh snížit o padesát procent,“ upozornil premiér. Topolánek tvrdí, že analýza, kterou měl jeho kabinet k dispozici, ukazovala zhruba na 24procentní zvýšení. Vláda však využila svého vlivu jak ve firmě ČEZ, tak i v Energetickém regulačním úřadu, aby ceny stouply méně. Souhlas s premiérovými požadavky vyjde ČEZ zhruba na miliardu korun, o tolik se sníží marže dceřiné firmě ČEZ Distribuce. V rámci koncernu však bude takový dopad minimální a firma výpadek ušlého zisku z marží dožene na výrobě elektřiny.
Likvidační ceny
Ani výsledek Topolánkovy vyjednávací strategie však nezabránil protestům menších a středních firem, které na zdražování doplatí nejvíce. „Podnikatelům se tak neúměrně zvyšují náklady, které se promítají do konečných cen výrobků,“ konstatoval předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Ten je přesvědčen, že pro mnoho podniků bude lednové zvýšení cen elektřiny likvidační.
Hospodářská komora (HK) považuje plánovaný nárůst cen za neodůvodněný. „Zejména když klesají ceny ropy a uhlí, nevidíme žádný důvod k dalšímu zvyšování cen,“ konstatoval prezident komory Petr Kužel. Představitelé HK navíc tvrdí, že nárůst cen elektřiny je zapříčiněn především monopolním postavením dodavatelů. Hospodářská komora navíc dohodla jednání o cenách energií s vedením ČEZ. Podobné rokování chystá i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Do konce roku se hodlá sejít se zástupci firem ČEZ, E.ON, Pražská energetika, regulátorem a zástupci podnikatelů. „Chci se detailně podívat na možnosti, jak mohou odběratelé ovlivnit cenu elektřiny, kterou odebírají. Budeme diskutovat o vývoji cen elektřiny za horizontem roku 2009,“ naznačil své záměry ministr.
Opozici v čele s ČSSD se však ohlášené zdražování zdá neadekvátní situaci, kdy se vzhledem k dopadům ekonomické krize očekává pokles poptávky po elektřině, a tudíž i snížení cen elektřiny. Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban navíc požaduje, aby stát využil svůj vliv v ČEZ a přinutil firmu k ještě menšímu zdražování. V úvahu však nepřipadá, že by stát začal ceny elektřiny regulovat. Takové opatření by mělo zcela opačný efekt, který by vedl k zachování vysoké hladiny cen, ale i zisků energetických firem. Ministr Říman je přesvědčen, že pokud se ceny elektřiny udrží na současné výši, na jaké jsou na pražské energetické burze, nebo dokonce ještě klesnou, tak lze očekávat, že ceny pro rok 2010 budou minimálně stagnovat.
Od příštího roku nezdraží jen elektřina, ale i další energie – teplo, především to, které je vyráběno z hnědého uhlí. Očekávané zdražení se má pohybovat v rozmezí od osmi či deseti procent. RWE oznámila, že ceny plynu pro první čtvrtletí 2009 zůstanou beze změn. V následujících dvou čtvrtletích se pak počítá s poklesem cen zemního plynu pro domácnosti.