Energetika Někdy je elektřiny tolik, že vám za odběr ještě zaplatí. Slunečné počasí v kombinaci s nízkou spotřebou způsobilo, že v pondělí 22. dubna v odpoledních hodinách nastal propad ceny hluboko do záporných hodnot. Na vnitrodenním vyrovnávacím trhu společnosti OTE ČR se v té době za odstranění jedné přebytečné megawatthodiny platilo až 98 eur. To je prozatím český rekord.
Výkon solárních elektráren byl v denních hodinách vysoký po celé období od 15. od 22. dubna. K pádu cen elektřiny do záporných hodnot došlo až během Velikonočního pondělí. „Zmiňovaných 98 eur za megawatthodinu je vážený průměr cen v dané hodině. Minimální cena uzavřeného obchodu byla -125,74 eura,“ upřesnila mluvčí státem vlastněného správce energetického trhu OTE ČR Zuzana Dvořáková. Díky slunečnému počasí česká energetika během prodlouženého víkendu dočasně zezelanala. Například v poledne 22. dubna se solární elektrárny na výrobě elektřiny podle statistik provozovatele přenosové soustavy ČEPS podílely 21 procenty. Větší podíl na výrobě v tu dobu měly pouze jaderné elektrárny (37 procent) auhelné bloky (téměř 34 procent).
Vysoké podíly zelené energie na pokrytí spotřeby hlásí i další evropské země. Například v Německu v pondělí 22. dubna v poledne dodávaly obnovitelné zdroje do sítě 56 gigawattů, což představovalo 77 procent z celkového výkonu elektráren v provozu. Německo bylo v tu dobu přebytkové a téměř pětinu vyrobené elektřiny posílalo do zahraničí. •