Švédský projekt elektromobilu Unity ukazuje, jakým směrem se může vydat energetický sektor. Klientům slibuje zdarma dobíjení na několik let, čímž si zároveň pojistí odběr elektřiny jejich domácností.
Švédský výrobce městských vozítek Unity chce změnit budoucnost dopravy. Budoucím klientům kromě městského vozu nabízí i pět let nabíjení zdarma. Na projektu spolupracuje s německou energetickou firmou EON. Její účast na projektu ukazuje, jak může vypadat trend v následujících letech.
Pokud si pořídíte elektrovozík ve Švédsku, získáte nabíjení na 5 let zdarma. Respektive, bude vám dobíjení auta odčítáno z účtu za elektřinu. Koncern bude navíc garantovat, že proud pochází ze solárních zdrojů.
„Toto partnerství je v souladu s naším profilem: Nové myšlení a obnovitelné energie,“ nechala se slyšet Karin Waldénová, manažerka pro rozvoj podnikání EON eMobility Nordic.
„Víme, že většina nabíjení u takovýchto vozů probíhá doma. To je pro nás obzvláště udržitelné řešení,“ řekl k partnerství s EON Tobias Ekman, manažer pro inovace v Unity.
Švédská startupová firma Unity uzavřela poslední crowdfundingové kolo. Během devíti týdnů oslovila 950 investorů z 37 zemí. Vybrala okolo 1,5 milionu dolarů a chystá se v roce 2018 na primární úpis mincí (ICO) ve vlastní kryptoměně.
Srovnání nákladů na pořízení a provoz auta:
Elektromobily se vyplatí. Už po 4 letech provozu poráží auta s běžným motorem
Unity zdůrazňuje, že musí být kromě samotného vozu i výroba ekologická a všechny materiály recyklovatelné. Produkce by měla mít o 75 procent menší uhlíkový dopad než při výrobě běžného elektromobilu.
Firma nastřádala už tisíc předobjednávek. První dodávky slíbila během roku 2019. Její vizí je, že automobil do města může být docela malý, protože se používá na krátké vzdálenosti.
Evropa chce jezdit na elektřinu. Letos se čeká boom prodejů
„Přechod na elektromobily jde pozitivním směrem. Ale stále je vyrábíme stejně jako auta se spalovacím motorem, která jsou těžká a mají i těžké baterie,“ vysvětlil pro FastCompyny koncept firmy její zakladatel Lewis Horne.
Proto také nabízí nejlevnější variantu se dvěma sedadly za 17 tisíc dolarů (370 tisíc korun). Rám auta je vyroben z uhlíkových vláken a baterie bude mít výkon 22 kilowatthodin, což je podstatně méně než Tesla, která nabízí článek až s kapacitou 100 kWh. Unity slibuje dojezd 290 kilometrů.
V dlouhodobém horizontu plánuje firma donutit uživatele k jinému používání aut, než je tomu dosud. Například ke sdílení, pokud auto nepoužívají.
Dále čtěte: