Menu Zavřít

ELEKTRONICKÁ KNIHA CHCE DO VAŠÍ POSTELE

8. 8. 2001
Autor: Euro.cz

N o v é     t e c h n o l o g i e

Knihy je samozřejmě možné číst nejen coby archy papíru svázané v deskách, ale i na počítači. Jenom málo lidí se ovšem do takové četby pustí. Obrazovka je příliš nepohodlná, a když poskočíte kursorem na další stránku, musíte hledat místo, kde jste skončili.

Americký časopis Business-Week nedávno připomněl, že první projekt elektronické knihy vytvořil v roce 1945 Vannaver Bush, poradce amerického prezidenta Trumana. Zařízení o velikosti stolu ovšem nikdy neopustilo rýsovací prkno. Bush se tak stal prvním z vynálezců, kteří se snažili navázat na Gutenbergův vynález knihtisku.

Po více než padesáti letech nyní vznikla opravdová digitální kniha, která má šanci uspět i na trhu. Před měsícem přišly na pulty obchodů první dvě knihy: SoftBook od společnosti SoftBook Press a RocketBook od firmy NuovoMedia.

Obě knihy jsou zhruba stejně veliké jako běžné tištěné knihy z papíru. Stejně se drží a stejně pohodlně se dají číst. Jednoduchým tlačítkem se dají otáčet stránky dopředu i zpátky. Citlivá obrazovka umožňuje, aby si čtenář v knize mohl dělat poznámky.

RocketBook se dá pořídit za zhruba pět set dolarů. Váží jen o něco více než půl kilogramu a text se zobrazuje na černobílém monitoru o velikosti 11,4 cm na 7,6 cm. Obrazovka je dost světlá na to, aby umožňovala čtení v posteli. Stephen Wildstrom, který má v týdeníku BusinessWeek na starosti stránku o nových technologiích, tvrdí, že zobrazená písmena sice nejsou ani zdaleka tak ostrá, jako v nejlevnější brožované knize, avšak ani to prý nebrání delšímu čtení.

Pokud si chce čtenář nahrát do elektronické knihy RocketBook nový titul, vloží přístroj do stojanu připojeného k osobnímu počítači vybavenému operačním systémem Windows. Prostřednictvím internetu žádaný titul zakoupí a do přístroje nahraje.

Zatímco NuovoMedia se chce zaměřovat na obrovský trh s populárními tituly, cílem konkurenční SoftBook Press jsou čtenáři literatury odborné. Elektronická kniha SoftBook je o něco větší s obrazovkou o rozměrech 20,3 cm na 15,2 cm. Také grafické prvky zobrazuje v o něco vyšší kvalitě. K jejím nevýhodám patří váha (1,4 kg) a životnost baterií. Zatímco baterie v přístroji RocketBook vydrží až sedmnáct hodin, SoftBook jejich obsah spotřebuje už za čtyři a půl hodiny. SoftBook má ovšem jednu výraznou výhodu - nepotřebuje k provozu počítač. Obsahuje totiž modem schopný napojit se přímo na servery provozované společností SoftBook Press, odkud budou čtenáři tituly stahovat do svých přístrojů. Při zakoupení elektronické knihy SoftBook má pak zákazník na výběr ze dvou cen: buď ji pořídí za tři sta dolarů a zaváže se každý měsíc utratit alespoň dvacet dolarů za nákup nových titulů, nebo ji může mít bez dalších podmínek za cenu dvojnásobnou.

WT100

Podle týdeníku BusinessWeek je projekt SoftBook velmi nadějný, protože jeho cílem není jen nabídnout levnější populární tituly. Chce nahradit i stohy papírů a manuálů, které nyní technici a inženýři nosí ve svých kufřících. Jednou by také mohla tato kniha nahradit deset kilogramů učebnic, které nosí žáci a studenti každý den ve svých brašnách.

Zatím však mají výrobci elektronických knih co dohánět. Jejich výrobky vykazují všechny bolesti první generace nových zařízení: jsou příliš drahé a těžké, monitory nemohou kvalitou zobrazení konkurovat tištěným knihám a baterie mají krátkou životnost. Může-li být vodítkem vývoj mobilních telefonů, brzy se dočkáme levného a lehkého typu elektronické knihy.

  • Našli jste v článku chybu?