Veřejná správa, ale i privátní firmy, postupně přicházejí na chuť elektronickým výběrovým řízením, díky kterým šetří při nákupech elektřiny milióny korun. Průměrná úspora se pohybuje od 19 do téměř 30 procent ve srovnání s nabídkou původních dodavatelů.
Autor: Profimedia
„Nejlepší výsledky přineslo sloučení poptávky, kdy třeba ministerstvo kultury poptávalo elektřinu pro sebe a všechny zřizované organizace, tedy i pro hrady a zámky,“ uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která nabízí v oblasti elektronických výběrových řízení komplexní služby včetně právní podpory.
Společnost organizovala letos v prvním pololetí v oblasti elektřiny osm elektronických aukcí při kterých celkový objem zobchodované silové elektřiny dosáhl necelých 150 miliónů korun. Průměrná úspora ve srovnání s dodávkami od stávajícího dodavatele byla 21 procent a využití e-aukce tak zadavatelům ušetřilo 31 miliónů korun.
Podle Grygara je zajímavé, že do aukcí jdou i největší tuzemští dodavatelé, i když zadavatel poptává relativně malé množství energie. „Hledání nejvýhodnější nabídky na trhu prostřednictvím elektronického výběrového řízení přináší dynamický pohled na trh se silovou elektřinou. Při aukci dojde k porovnání nabízených cen a její účastníci mají prostor na snížení své původní nabídky. Zadavatelé tak rychle získají přehled o cenách a mohou vyhodnotit nejlepší nabídku,“ dodává Vítězslav Grygar.
Službu eCENTRE využívají například i zdravotnická zařízení pro nákup léků a zdravotnického materiálu. Elektronické výběrové řízení jde využít rovněž i na služby mobilních operátorů či pojištění.