Obliba elektronických knih roste a to celosvětově. Svědčí o tom aktuální počty prodaných titulů. Jen v USA se prodej eknih za poslední rok více než zdvojnásobil. A posun je vidět i v Česku.
Foto: Profimedia.cz
Jeden z největších prodejců elektronických knih u nás, společnost Palmknihy, dokládá tento fakt několikanásobným zvýšením měsíčním prodejů v posledních dvou letech. Na dění na knižním trhu reagují i prodejci čtecích zařízení.
„V prvním roce komerčního provozu se naše prodeje pohybovaly kolem dvou stovek knížek měsíčně. Letos jsme jen za první dva měsíce prodali o dva tisíce titulů více,“ uvedl Jiří Vlček, zakladatel a současný ředitel společnosti Palmknihy, která eknihy prodává od roku 2010. K nárůstu prodeje elektronických verzí knih dochází po celém světě. Za oceánem zaznamenaly elektronické knihy největší boom v posledních pěti letech. Ve Spojených státech se z necelého půlprocentního podílu na knižním trhu v roce 2007 se prodeje během loňského roku vyšplhaly na dvacet procent. Podobně jako v roce 2007 v USA si stojí eknihy dnes i v České republice. V současnosti jim patří přibližně 0,03 procenta trhu. Průběžné nárůsty a zkušenosti ze světa však dávají za pravdu optimistickým vyhlídkám. „Náš předpoklad je v roce 2015 patnáctiprocentní podíl na českém knižním trhu,“ představil budoucí vývoj elektronických knih v České republice Jiří Vlček.
Rozvoji elektronických knih napomáhá i dostupnost potřebných technologií. Elektronické knihy je samozřejmě možné číst i na běžném počítači, ale stále více lidí upřednostňuje vhodnější prostředky. „Neustále roste počet lidí, kteří především během dne využívají čtečky a tablety. Je to vidět nejen v ulicích, ale i v našich prodejnách,“ uvedl Jiří Matoušek z marketingového oddělení Datartu. Proto vznikla spolupráce mezi Palmknihami a Datartem, jejíž snahou je zákazníkům při koupi vhodné čtečky či tabletu nabídnout také odpovídající obsah. Součástí spolupráce jsou také různé nabídky pro čtenáře, kombinující v sobě prodej tištěných a elektronických knih. V současnosti je k dostání například kniha Černá labuť, a to zároveň jak v tištěné, tak i elektronické podobě.
Právě tento totiž hraje v budoucnosti elektronických knih důležitou roli. S kvalitním obsahem roste i počet čtenářů. A to si již uvědomuje i řada vydavatelů a upouští od konzervativních představ o ryze tištěných titulech. Začínají tak svá díla vydávat v tištěné i elektronické podobě. „Občas se dokonce objeví i některé tituly pouze v elektronickém vydání,“ připomněl Vlček a vypíchl tak další argument pro optimistický rozvoj eknih. Navíc vydávání knih v elektronické podobě nepřináší výhody pouze jejich klasickým uživatelům. Velkým přínosem jsou například pro zrakově postižené, kterým zpřístupňují dříve zapovězené tituly.