Menu Zavřít

Elitní školy nejen pro elitu

1. 9. 2010
Autor: profit

Světový trend, kdy bohatí podnikatelé podporují ze svého majetku školství, se prosazuje i v Česku. Důkazem jsou soukromé školy Open Gate či PORG. I přes vysoké školné je o studium na nich velký zájem a školy hlásí: Máme plno.

Autor: novyporg.cz

Ve světě je to poměrně běžná věc. Bohatý podnikatel věnuje část svého jmění formou grantů, darů nebo jiných finančních příspěvků škole v rodném městě, případně vzdělávací instituci, kterou vystudoval. Úspěšní lidé si většinou uvědomují důležitost vzdělání a ze svého velkého majetku, který často získali i díky kvalitnímu vzdělání, proto podporují školství. Příklady „školské filantropie“ najdeme i v Česku.

Například nejbohatší Čech Petr Kellner založil nadaci, jejímž prostřednictvím financuje soukromou elitní školu s názvem Open Gate. A zřejmě nejlépe placený český manažer – šéf ČEZu Martin Roman – zase štědře podporuje privátní školu PORG (První obnovené reálné gymnázium), jež je spojována především se jménem ředitele Václava Klause mladšího. Projekty mají mnoho společného: obě elitní školy si dávají za cíl vychovat studenty, kteří svými znalostmi obstojí i v tvrdé zahraniční konkurenci, na obou se platí na české poměry astronomické školné, ale šanci na exkluzivní vzdělání mají i děti méně majetných rodičů.

Za větší konkurenceschopnost Historie Prvního obnoveného reálného gymnázia sahá do roku 1990, kdy PORG vznikl jako vůbec první české soukromé gymnázium od roku 1948. Od září 1990 vedl školu nejprve Ondřej Šteffl, jinak též zakladatel společnosti Scio. Od běžných škol se PORG dnes odlišuje v mnoha směrech – jednotlivé třídy mají méně osazenstva, školní rok je místo dvou pololetí rozdělen na tři trimestry, velký důraz se klade na cizí jazyky, jiné je i hodnocení studentů. Soukromá škola Petra Kellnera s názvem Open Gate má historii kratší, cíle jsou však podobné jako v případě PORGu. Petr Kellner nechal areál školy postavit na „zelené louce“ v Babicích u Prahy v roce 2005. Také zde sázejí na zahraniční učitele a lektory, individuální přístup ke studentům i výuku v cizích jazycích. Od PORGu se Open Gate odlišuje především právě zázemím – školní budovy a koleje se rozkládají na sedmihektarovém pozemku, jejich vybudování stálo zhruba čtvrt miliardy. Součástí jsou vedle školy i vymoženosti, jako moderně vybavené knihovny, divadlo, hospodářský statek nebo tělocvična s bazénem. Výsledkem studia v PORGu i Open Gate má být v ideálním případě všestranně připravený mladý člověk, který se bez větších problémů dostane nejen na české, ale i zahraniční univerzity, a poté obstojí i v praxi. Elitní školy nejen pro bohaté

Jak PORG, tak Open Gate jsou v současnosti snem mnoha studentů. I proto nemají školy problémy se zaplněním kapacit. Spíše naopak. Studují na nich však nejen děti z prominentních rodin. Přestože školné je velmi vysoké, Kellner ani současný ředitel PORGu Václav Klaus mladší rozhodně nechtějí vybírat studenty jen v movitých rodinách. Díky programu stipendií mají naopak dostat šanci i děti, které by si jinak o nákladném studiu mohly nechat jen zdát.

V gymnáziu Open Gate totiž roční školné pro kolejní studenty vyjde na téměř půl milionu, v PORGu pak na více než 100 tisíc korun ročně. Žáci, jejichž rodiče by poplatky za studium v PORGu nezvládli financovat, si ale mohou zažádat o dotaci u Nadace Martina a Lenky Romanových. Do ní šéf energetického giganta převedl svých 68 tisíc akcií ČEZu, z nichž se má školné hradit. Podobně je tomu v případě gymnázia i základní školy Open Gate. Díky stipendiím z nadace Educa v nich devět z deseti studentů dostává na školné příspěvek, v některých případech dokonce stoprocentní.

Hlavním kritériem při přijímacím řízení u obou elitních českých soukromých škol je tak talent a schopnosti. „Nevezmeme dítě, které nezvládne testy. A to ani v případě, že by rodiče měli dost peněz,“ tvrdí ředitelka nadace Educa Hana Halfarová.

bitcoin_skoleni

Kontroverzní dar

Přesto se dnes plánuje další rozšíření PORGu. Klaus letos oznámil záměr vybudovat pobočku v Ostravě, která myšlenku nadšeně přivítala. Od příštího září by tak v areálu vítkovické školy, jež má být pro účely PORGu rekonstruována za 40 milionů korun, mohli zasednout první studenti. I na nákladech na vybudování PORGu v Ostravě se podílí Martin Roman. „Jednak proto, že je to ve velké průmyslové aglomeraci, a také proto, že tam druhá taková škola není. Navíc jsem z tohoto regionu, takže se mu snažím něco vrátit,“ vysvětluje šéf ČEZu.

  • Našli jste v článku chybu?