Menu Zavřít

Ema nemá na maso

18. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Evropa brzy bude lukrativním pracovištěm pro honáky krav

Evropa začíná pociťovat nedostatek masa. Česká republika není výjimkou. Stavy skotu i prasat se snižují závratným tempem. Ceny v obchodech již startují opačným směrem. Začínají kolovat fámy o podivných asijských importech. Veterinární správy i celníci jsou ve střehu.

Polský fenomén.

Časté cesty šéfů masného průmyslu do Polska v průběhu dubna a května vyvolaly dojem, že nedostatek masa v Česku nahrazují levnější dovozy z Polska. „Jistě šlo jen o cenu. Slyšel jsem ale, že kvalita polského masa je nižší než u nás, takže není použitelné na všechno. Vím také, že se dováží i z Dánska. Na druhé straně jsem zachytil, že čeští zemědělci začali exportovat maso do Německa a výrobci se nechovají jinak. Zpracovatelé půjdou tam, kde je surovina levnější, ale nepovažoval bych to za katastrofu. Trh výkyvy rychle vyrovná,“ soudí ředitel potravinářské komory Miroslav Koberna.
Ředitel odbytového družstva Centrum z Tábora Miroslav Ušatý ovšem říká něco jiného: „Polské masokombináty jedou na poloviční výkon a z Polska se stala dovozní země.“ Družstvo Centrum vlastní zpracovatelské závody Šumavský masokombinát Klatovy a Jatky Centrum Hradištko u Nymburka. „Hovězí maso není v celé Evropě a během dvou až čtyř týdnů jeho cena v českém maloobchodě stoupne o 40 až 50 procent. V Německu se zvyšuje i cena vepřového, týdně o 20 centů,“ dodal Miroslav Ušatý. „Maso z Polska se dováželo především v prvních čtyřech měsících roku. Bylo nejlevnější a nakupovala tam celá Evropa. Nyní se už i zde ceny masa dostávají na běžnou úroveň, Evropská unie Polsko totálně vykoupila, a tak tam je nyní nedostatek. Polsko paradoxně začalo poptávat u nás,“ potvrdil týdeníku EURO ředitel masokombinátu Maso Planá Emil Kasper.

Čínská spojka.

Levné kuřecí řízky, pro které si do Polska chodí obyvatelé Českého Těšína, prý pocházejí z čínských chovů, kde neplatí evropské chovatelské normy. Čínské kuřecí, nezatížené dovozním clem, se má přes Hamburk dostávat po Labi i do české obchodní sítě. Veterinární správa již zaznamenala ilegální dovozy čínského vepřového pod vrstvou mraženého špenátu. „Maso do tržní sítě neprošlo, protože bylo neznámého původu a bez veterinárního osvědčení,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí statní veterinární správy Josef Duben. „O čínském kuřecím zatím nevím, ale nemohu to vyloučit. Pašeráci jsou opatrní, když se na něco přijde, bývá to jen špička ledovce.“
Česká republika měla před vstupem do Evropské unie na hraničních přechodech dvacet veterinárních stanovišť. Dnes má jediné na ruzyňském letišti. Jinak v unii se veterinární kontrola provádí v zemi původu a v zemi určení. Pokud producent projde těmito kontrolami, nic nebrání tomu, aby prodával třeba levnější dánské maso v české obchodní síti.

bitcoin_skoleni

Krize?

Podle statistických údajů prodávají dnes zemědělci svým odběratelům tolik vepřového masa jako v době největší krize v roce 2001. Od začátku roku do konce května se počet prasat v Česku snížil ze 300 tisíc na 260 tisíc. Vývozy však pokračují. „Minulý týden jsem vyvezl kamion vepřového do Maďarska,“ potvrdil informace farmář Eduard Kadrnka z Moravských Budějovic.
Zahraniční obchod s masem vykázal v období od ledna do konce dubna 2004 schodek 5158 tun u vepřového a 947 tun u hovězího masa. Dovoz hovězího se zvýšil meziročně téměř čtyřnásobně, zatímco vývoz poklesl o polovinu. „Pokud prvovýrobci zdraží, odrazí se to i na pultech. Lidé začnou nakupovat méně. Odrazí se to ve způsobu zpracování masa. Vepřová kýta se například stává neprodejnou, zatímco o levnější plec je zatím ještě zájem. Nevylučoval bych, že cena hovězího vzroste až o 40 procent,“ tvrdí jeden z ředitelů masokombinátu, který si přál zůstat v anonymitě. „Pomalu není kde brát, stáda jsou vybitá a stavy skotu velmi nízké,“ dodává.
Výrobci rozhodně zdraží. Dělají to každý měsíc, jejich ceny vzrostly při meziročním srovnání v dubnu o 7,9 procenta. Již tehdy dosáhly nejvyššího průměru cen v letošním roce. V červnu stoupla cena za kilo mladých býků o dalších dvanáct procent.

Příčiny.

„U nás je výroba masa dlouhodobě prodělečná záležitost, především u hovězího. Proto od ní mnozí zemědělci ustoupili. Navíc jsme při vstupu do unie dostali kvóty odvozené od nejnižších stavů skotu v novodobé historii,“ vysvětluje Miroslav Ušatý zdroj problému. U vepřového masa je situace odlišná. „Kdo odolal výkyvům cen, jistě za posledních pět let v průměru prodělat neměl. Kdo vydrží ještě dva roky, bude mít po starostech.“ Dětský slabikář by potřeboval změnu. Místo věty Ema nemá maso by měla být věta Ema nemá na maso.

  • Našli jste v článku chybu?