Menu Zavřít

EMH chce o těžbě lithia jednat s novou vládou

24. 10. 2017
Autor: ČTK

Zájem australské společnosti European Metals Holdings (EMH) o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušných horách trvá. Firma chce o projektu jednat s novou vládou. Uvedl to generální ředitel EMH Keith Coughlan. Společnost podle něj plánuje dostát závazkům z memoranda, které s firmou začátkem října podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). EHM už jednala se státním podnikem Palivový kombinát Ústí. Připravuje se také jednání se státním podnikem Diamo.

Možná těžba lithia v Česku se stala jedním z největších témat předvolební kampaně. Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Tvrdili, že ANO se jen snaží zakrýt Babišovy kauzy.

Coughlan dnes řekl, že záložní plán pro případ, že by nová vláda neměla zájem pokračovat ve spolupráci, firma nemá. „Doufáme, že se podaří dojít k řešení situace. A že, jak se projekt bude vyvíjet, tak memorandum o porozumění bude platit i nadále,“ podotkl.

EMH dnes dále uvedla, že je společností registrovanou v Austrálii se sídlem v Perthu. „Existuje pouze jedna společnost European Metals Holding Limited - australský subjekt není pobočkou subjektu vedeného na Britských Panenských ostrovech,“ sdělila. Na údajnou provázanost firmy s Britskými Panenskými ostrovy několikrát upozornil Babiš.


Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná

 Lithium v bateriích


Lithium je považováno za kov budoucnosti. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě EMH. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.

V čele společnosti Geomet stojí od letoška bývalý manažer černouhelné OKD Richard Pavlík. EMH dnes odmítlo tvrzení, že mezi akcionáře firmy patří bývalý spolumajitel OKD Zdeněk Bakala. „Jsme připraveni českým orgánům poskytnout individuální seznam pověřených podílníků,“ dodal Coughlan.

Minulý týden v pondělí se kvůli kauze lithium na mimořádné schůzi sešli poslanci. Po devítihodinové debatě Sněmovna požádala vládu, aby platnost memoranda zrušila. Končící dolní komora také uvedla, že lithium by měl v Česku těžit státní podnik. Usnesení Sněmovny jsou ale pro vládu pouze doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat.

Jak Palivový kombinát Ústí (PKÚ), tak Diamo jsou státní podniky, které se zaměřují především na zahlazování následků hornické činnosti. Zakladatelem obou je ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba subjekty si území ČR rozdělily jak teritoriálně, tak s ohledem na typ těžby a dobývaného nerostu.

PKÚ likviduje mimo jiné staré ekologické zátěže po těžbě ropy a zemního plynu na jižní Moravě. Spadají pod něj například také Kladenské doly nebo Východočeské uhelné doly.

bitcoin školení listopad 24

Lithium se stalo předmětem sporů mezi politiky začátkem října:

- Spory ohledně těžby lithia vypukly poté, co ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) 2. října podepsal se společností European Metals Holdings (EMH) memorandum o porozumění, týkající se možné těžby na Cínovci. Na místě nyní provádí průzkum společnost Geomet na základě licence, kterou získala v roce 2010. Letos byla licence ministerstvem životního prostředí prodloužena. Geomet patří od roku 2012 EMH, registrované v Austrálii. Podpis memoranda krátce před volbami vzbudil pozornost politiků.

- Už 3. října prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje řekl, že v těžbě lithia by se měl angažovat státní podnik. Byla by to podle něj záruka, že prostředky zůstanou v ČR. O den později ministerstvo průmyslu zveřejnilo obsah dokumentu, který obsahuje tři okruhy dohody - závazek „maximalizovat možnosti“ dalšího zpracování lithia v ČR, vůli spolupracovat s českými vědci na nejúplnějším zpracování rudy, a možnost, že se stát kapitálově zapojí do těžby.

- Opoziční komunisté přišli ve čtvrtek 6. října s požadavkem na svolání mimořádné sněmovní schůze k těžbě lithia. Podpořili je v tom poslanci ANO, k žádosti se připojili také někteří poslanci ČSSD a SPD. Ostře se o memorandu vyjádřil předseda ANO Andrej Babiš, který je označil za „krádež ČSSD za bílého dne“. Podle volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka ale postupoval ministr Havlíček v rámci toho, co umožnily předchozí kroky mistra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

- Ministr Havlíček v neděli 8. října odmítl tvrzení Babiše a některých komunistů, že na základě dokumentu hrozí mezinárodní arbitráž. Memorandum podle něj neznamená pro ČR závazky. O lithiu pak 1. října hlasovala vláda, která hlasy ministrů za ČSSD a KDU-ČSL zamítla návrh hnutí ANO zrušit memorandum. Ve stejný den se těžbou zabýval i Senát, který vyzval politiky zejména z ANO a KSČM, aby nenadřazovali své politické zájmy a způsob vedení volební kampaně nad zájmy ČR.

- Kvůli lithiu se 16. října, čtyři dny před začátkem voleb, sešla mimořádně Sněmovna. Po zhruba devítihodinové debatě přijali poslanci usnesení, ve kterých požádali vládu, aby zrušila platnost memoranda, podepsaného s EMH. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že se o dalším postupu poradí s právníky.

- Před dvěma týdny firma Geomet uvedla, že chce diskusi udržet v odborné rovině. Dnes EMH oznámila, že její zájem o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušných horách trvá, firma chce o projektu jednat s novou vládou. Společnost také chce dostát závazkům z memoranda, už jednala se státním podnikem Diamo.

- O tom, že se v Krušných horách se nacházejí zásoby lithia, se ví desítky let. Význam suroviny ovšem začal stoupat teprve v posledních dvou dekádách, kdy se lithium stalo součástí stále rozšířenějších baterií. S tím také roste cena suroviny a vyplatí se i těžba, která by ještě před několika lety nedávala ekonomický smysl. V ČR je podle odhadů tři a šest procent celosvětových zásob kovu.

- Společnost Geomet, kterou před deseti lety založila skupina českých geologů, se původně na Cínovci zabývala možným využitím jiných kovů, například cínu nebo wolframu. Ty se na místě těžily do roku 1990, poté už se dobývání nevyplatilo. Se stoupající cenou lithia Geomet zaměřil většinu své pozornosti právě k tomuto kovu.

Dále čtěte:

Kladivo na lži a mýty o lithiu

Vu Nguyen Hong: Výroba lithia je velmi nákladná

Zaostřeno na lithium. Vláda schválila politiku pro nerostné suroviny


  • Našli jste v článku chybu?