Menu Zavřít

Emoce k investování nepatří

19. 10. 2009
Autor: profit

Při obchodování musíte mít pod kontrolou nejen trh, ale také svou emocionální a psychickou rovnováhu. Pro denní spekulanty představuje obchodování neustálou zpětnou vazbu.

Autor: Martin Siebert

Nezáleží, jak jste chytří nebo hloupí, jak moc máte zkušeností nebo peněz – ale když se mýlíte a ztrácíte, jsou to muka. Naopak, pokud se vám daří, je to jako polibek od nejhezčí slečny na světě.

Ztrátové pozice, jakkoliv jsou nepříjemné, jsou alespoň okamžitým indikátorem špatné obchodní strategie. Nikdo nerad přichází o peníze, ale když dojde k drobné ztrátě a je správně kontrolována, je to normální – každý přeci udělá nějaké chybné obchody.

Když se do toho ale příliš dostanete, začne o investičních rozhodnutích rozhodovat srdce a ne hlava. Emocionální investování nekončí nikdy dobře.

Pár příkladů za všechny:

1) Například se rozhodnete prodat všechny ziskové pozice, abyste si „udělali radost“;

2) podílové fondy vás nudí, tak se rozhodneme pro nějaký indexový fond nebo investiční certifikát s finanční pákou, „aby bylo více akce“;

3) jste nespokojeni s výkonem vašeho portfolia a proto naředíte vaše ztrátové pozice a doufáte, že vás drobný růst dostal zpátky na nulu.

Uznavaný trader Jonathan Hoening k tomu dodává, že z jeho zkušeností takováto unáhlená rozhodnutí nikdy nefungují.

Proti stresovým faktorům při investování může pomoci několik základních pravidel, které pomohou založit investiční rozhodnutí na ekonomické realitě vašeho portfolia, nikoliv na stavu vašich emocí.

Držte nějakou hotovost

Není to sice vzrušující, ale každý investor by si měl držet stranou nějaké peníze reprezentující 6 až 12 měsíců životních nákladů. Můžete je mít buď na bankovním účtu, nebo ve fondech peněžního trhu. Paradoxně to může vaši pozici na akciovém trhu posílit, když víte, že následující platby hypotéky nebo faktury za plyn nebudou záviset na vývoji ceny určité akcie nebo burzovního indexu.

Zůstaňte v klidu

V mnoha amerických státech nemůžete jednoduše vstoupit do obchodu se zbraněmi a vyjít za chvíli s pistolí v ruce. Místní a federální zákony stanovují takzvanou „čekací“ nebo „zklidňovací“ lhůtu, aby zabránily okamžitému - a potenciálně nebezpečnému – zkratovému chování, které by někoho mohlo vést k použití zbraně.

V investicích ale žádná takováto omezení neexistují. Přestože takovýto investor nikoho neohrožuje, emocionální rozhodnutí dokáží rychle zničit jeho portfolio.

Během obchodního dne může člověk snadno podlehnout snaze přeskupit své portfolio – třeba nastoupit do „žhavých“ titulů nebo prodat současné pozice.

Pokud obchodujete s investičním záměrem a nehledáte krátkodobé zisky, zřídkakdy budete potřebovat sestavovat okamžitě portfolio. V tom případě je dobré dát si krátký čas na zklidnění, což vám pomůže neztratit hlavu.

STOP-LOSS
obchodní příkaz na omezení ztráty; investor nebo jeho makléř v případě nepříznivého vývoje automaticky prodá investici s menší ztrátou

Takže je dobré si udělat před většími změnami v portfoliu krátkou procházku, především před otvíráním nových pozic.

Pokud jste frustrovaní a lační na něčem vydělat, pak cítíte emocionální pokušení nakoupit některé z akcií, které jsou právě v pohybu. Ale i krátký moment na zvážení může pomoci si uvědomit, zda za daným obchodem je pouze snaha o zisk, zalíbení v daném titulu nebo nuda.

bitcoin_skoleni

Co se týče uzavírání obchodů, je rozumné kontrolovat emoce pomocí stop-loss pokynů. Ty se spustí při jakémkoliv emocionálním rozpoložení. Pak budete vědět, že když klesnou akcie XYZ o 20% procent pod kupní cenu, automaticky dojde k jejich prodeji. Je to často úleva, když víte, že s tím můžete počítat a máte tento problém z hlavy.

Více na [[http://www.investicniweb.cz/univerzita/investovani/2009/10/19/clanky/emoce-k-investovani-nepatri/?strana=1|Investicniweb.cz.

  • Našli jste v článku chybu?