Kromě cen se od ledna poprvé změní i tarify
Ministerstvo financí vydá v těchto dnech nový ceník pro elektřinu a plyn. Bude platit od prvního ledna a poprvé po mnoha letech přináší změny v tarifní soustavě. Jemnější rozdělení na cenová pásma podle způsobu a doby odběru energií se zatím uplatní jen při účtování pro velké odběratele.
Domácnosti a maloodběr (hlavně podnikatelé) se ovšem musejí na podobné užší členění tarifní soustavy, které má v jednotlivých kategoriích přiblížit ceny skutečným nákladům, připravit už napřesrok. Ředitel odboru regulovaných cen ministerstva financí Václav Wagner uvedl, že i pro domácnosti a ostatní drobné odběratele by měla být nová tarifní soustava připravena už v prvním čtvrtletí roku 2001. Po dokončení (podklady pro stanovení nákladových cen připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu) a schválení se objeví na internetu. Ceny pro rok 2000 by měly být na webových stránkách ministerstva financí, na adrese mfcr.cz už v těchto dnech
Vláda zatím oznámila pouze průměrné změny cen v jednotlivých kategoriích (EURO 47/1999). Na informace tak nyní čekají zejména průmyslové podniky a velcí odběratelé, kterých se týká i změna tarifů. Bude to pro ně naprostá novinka, neboť i ministerstvo průmyslu přiznalo, že zavedení nového systému s nimi nikdo předem ani nekonzultoval.
Grégrovo vítězství.
Postup deregulace pro elektřinu a plyn až do roku 2002, kdy má skončit proces narovnání deformovaných cen těchto energií, vláda schválila 22. listopadu. Kabinet přitom přijal návrh ministerstva průmyslu. „Namítali jsme, že chybí stanovisko průmyslových odběratelů, na odklady však už nebyl čas, konstatoval Wagner. Nové ceny je potřeba vyhlásit měsíc předem a s dalšími odklady by se lednové zdražení už nestihlo.
V lednu příštího roku se ceny elektřiny a plynu zvýší v průměru pro domácnosti o patnáct procent. Cena za kubík plynu či kilowathodinu elektrické energie přitom poroste méně než stálé platby. Kabinet tím vyšel vstříc dlouholetému nátlaku energetických firem, které si stěžovaly, že se do cen jen málo promítají fixní náklady spojené s údržbou sítí. Ceny pro domácnosti budou stoupat i v dalších dvou letech a do roku 2002 by se v průměru měly u plynu zvýšit o 3 7 procent a u elektřiny téměř o padesát procent.
Zmatení velkoodběratelé.
Dodavatelé energií začnou v příštích dnech vyjednávat s velkými průmyslovými podniky a nabídnou jim platby podle zcela nového klíče. Velkých střetů se však obávat nemusejí. I když bude účtování pro tyto odběratele složitější, v některých případech při něm mohou dosáhnout nižší než dosavadní ceny.
Platí to zejména pro elektřinu, kde se průměrné snížení u největších průmyslových odběrů odhaduje na téměř čtyři procenta. Velkým spotřebitelům budou dodavatelé účtovat energii ve dvou nových kategoriích. V kategorii A budou odběratelé ze sítě velmi vysokého napětí (od 52 kV, velké průmyslové podniky, například hutě, strojírenské firmy či papírny), v kategorii B odběratelé ze sítě vysokého napětí. Zvláště tato druhá skupina je přitom pro ekonomiku rozhodující, protože se na domácí spotřebě elektřiny podílí zhruba z poloviny.
Každý z těchto tarifů má čtyři kategorie cen podle využití instalovaného výkonu. Cena za kilowatthodinu se kromě toho bude lišit i v letním a zimním režimu.
Nic nového pod sluncem.
Podobné rozdělení tarifů čeká velké spotřebitele i u plynu. Dosavadní jedna cena pro všechny odběratele kromě domácností se nyní rozdělí na tři kategorie. Spotřebitelé v kategorii nad 400 tisíc kubíků plynu ročně (průmys lové podniky) budou mít rozdílnou cenu pro zimní a letní odběr. Pro odběratele, kteří ročně spotřebují 60 až 400 tisíc kubíků plynu (úřady, nemocnice, školy), se bude cena skládat ze tří složek - kromě stálé platby to bude cena za kubík a ta bu de v zimě vyšší než v létě.
Novou soustavu vítají energetičtí odborníci s nadšením. „Konečně se ceny přiblíží skutečným nákladům, říká Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENA. Nová tarifní soustava podle něho odpovídá cenové politice, která se uplatňuje ve vyspělých zemích. Složitější tarifní soustava není útokem na zákazníka, kterého má naopak pře svědčit o tom, že zaplatí odpovídající cenu. „Úpravy v tarifní stupnici mohou jít jen tak daleko, aby spotřebitele neodradily. Pojistkou je i to, že při přebytku energií musí dodavatelé o zákazníky bojovat, vysvětluje Štěpán.