Obě společnosti jsou ovládány ministerstvem průmyslu a obchodu, které je podobným plánům nakloněno. Na zaslané dotazy však reagovalo jen obecně.
„Integrace společností ČEPS a OTE, o které píšete, v současné době není na pořadu dne. Je samozřejmě vhodné, aby společnosti maximálně spolupracovaly. Synergie činností ČEPS a OTE totiž mohou přinést lepší výsledky, tedy i lepší služby a produkty,“ reagovala tisková mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Velmi podobně odpověděla též mluvčí ČEPS Hana Klímová.
Čtěte komentář: Strašení nedostatkem elektřiny 2.0
V prostředí české energetiky tato zpráva vyvolala jisté obavy. ČEPS má pověst konzervativní instituce, která prosazuje nové jaderné bloky a brzdí plány na rozvoj obnovitelných zdrojů a bateriových úložišť energie. Za éry minulého ředitele ČEPS Jana Kaliny týdeník Euro upozornil na několik kauz, které poodhalily nezdravě silné vazby na nejvlivnější hráče v české energetice - na polostátní ČEZ a soukromou skupinu EPH.
ČEPS je vlastníkem a provozovatelem přenosové soustavy, na starost má také stabilizaci sítě a přeshraniční obchodování s elektřinou. Hospodaření ČEPS je dlouhodobě ziskové, jen za leden až září 2019 společnost vydělala 3,2 miliardy korun před zdaněním. Společnost OTE se stará o vyrovnávání odchylek na trhu s elektřinou a plynem, provozuje též spotový (krátkodobý) trh s energií.
Čtěte také
ČEPS opravuje vedení velmi vysokého napětí, Temelín musí snížit výkon o třetinu
Energetická jistota: stát hodlá elektrárnám začít platit za pohotovost od roku 2025
Burzovní elektřina pro každého. Pražská Power Exchange spustí službu pro domácnosti
Ceny energií pro příští rok: elektřina mírně zdraží, plyn může i zlevnit