Menu Zavřít

Energetické firmy v Evropě loni rekordně odepisovaly

23. 5. 2016
Autor: E.ON

Rekordní hodnotu aktiv ve výši 30 miliard eur (přes 800 miliard korun) odepsaly v minulém roce evropské energetické společnosti. Tato částka se týká dvanácti největších firem a šlo především o odpisy elektráren. Důvodů lze nalézt hned několik – pokles cen elektřiny, odklon Německa od jádra nebo růst podílu obnovitelných zdrojů a zároveň omezení jejich podpory v některých zemích.

Od roku 2010 již firmy odepsaly dohromady 104 miliard eur. Příkladem je britská společnost Engie, která minulý týden oznámila, že letos v červnu uzavře uhelnou elektrárnu Rugeley B. Jde o třetí uzavření uhelné elektrárny ve Velké Británii v tomto roce. Engie loni odepsala 8,7 miliard eur a snaží se přeorientovat na trhy mimo Evropu.

Společnosti trpí podle deníku Financial Times kvůli nízkým cenám elektřiny a vzrůstajícímu podílu obnovitelných zdrojů, což snižuje hodnotu uhelných i jaderných elektráren a činí jejich provoz ztrátovým či alespoň méně ziskovým. Podobně jako Engie jsou na tom i francouzská EDF, nebo německé RWE či E.ON. Ty navíc zasáhla změna politiky Angely Merkelové, která se po havárii ve Fukušimě vydala cestou pryč od jaderné energetiky.

Potíží pro řadu společností, které investovaly do obnovitelných zdrojů, je také omezení vládní podpory, ke kterému došlo hlavně ve Španělsku nebo Itálii.

Podle některých hlasů mnoho firem dříve příliš utrácelo ve fúzích a akvizicích. „Energetické společnosti prošly v letech 2002 až 2010 zlatým obdobím, kdy růst cen elektřiny znamenal, že se zisk v celém sektoru skoro zdvojnásobil. Společnosti utratily většinu prostředků nakupováním jedna druhé, čímž se nafoukla hodnota aktiv. To, co vidíme teď, je splaskávání bubliny,“ tvrdí analytik Jefferies Peter Atherton.

Další odpisy podle Jefferies mohou přijít, a to především z goodwillu (nehmotná část majetku společnosti, například hodnota značky). Z něj od roku 2010 odepsaly společnosti 24 miliard eur, v současnosti disponují kolem 80 miliard goodwillu.

Výstavba jaderného kolosu v Anglii se dostala do problémů. Čtěte:

Britský jaderný megaprojekt mohou Francouzům vyfouknout Číňané

 Vizualizace elektrárny Hinkley Point C

Čtěte dále:

Obrat? Brusel chce podporovat jadernou energetiku

MM25_AI

RWE zvýšila provozní zisk o sedm procent

Německý E.ON zvýšil zisk díky dohodě s Gazpromem

  • Našli jste v článku chybu?