Vláda dnes schválila změny v zákoně o hospodaření s energií, které například upřesňují povinnost zpracovávat energetický audit nebo udělovat oprávnění energetickým specialistům. Zákon tak dává do souladu evropskou a národní legislativu o energetické účinnosti.
Jde například o úplné dodržování evropské směrnice, ze které mimo jiné vychází průkaz energetické náročnosti budov. Cílem směrnice je snížit spotřebu energií a emise oxidu uhličitého.
„Certifikáty energetické náročnosti u budov s celkovou užitnou plochou větší než 500 metrů čtverečních musí být umístěny na dobře viditelném místě u budovy, dříve to platilo jen pro budovy užívané orgánem veřejné moci, které jsou často navštěvovány veřejností,“ uvedlo MPO. Zároveň novela stanovuje povinnost pro podnikatele, kteří nejsou malými nebo středními podnikateli, zpracovávat každé čtyři roky energetický audit.
Od roku 2009 je energetický průkaz povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Povinnost byla následně rozšířena na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech. Od začátku loňského roku musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří.
Přečtěte si o unikátním projektu českých vědců:
Sen o českém reaktoru se rodí v Řeži
Za rok 2016 přibylo podle údajů Státní energetické inspekce v databázi ministerstva průmyslu a obchodu asi 30.000 energetických průkazů. Zhruba 16.000 tvořily průkazy pro rodinné domy, 7000 pro bytové domy a 7000 pro jiné budovy, tj. například kulturní zařízení, školy a úřady. Podle inspekce je celkově o trh s ročním obratem asi 220 milionů korun.
Průkazy energetické náročnosti budov v Česku vyhotovuje přibližně 1500 odborníků. Oprávnění k této činnosti se uděluje pouze fyzickým osobám. To chce MPO změnit. „Vzhledem k tomu, že tato profese není vázanou živností, dochází v praxi k případům, že fyzické osoby zakládají společnosti s ručením omezeným, kde jsou vedeni jako jednatelé,“ uvedl resort. Cílem návrhu je proto stanovení stejných podmínek k vykonávání činností energetického specialisty jak pro fyzické, tak pro právnické osoby.
Petr Holub, ředitel aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví Šance pro budovy upozornil, že schválený materiál zpřesňuje mimo jiné také povinnost pro výbory společenství vlastníků jednotek, které mají nově lhůtu pro zajištění a předání průkazu energetické náročnosti budovy majiteli, který se rozhodne svůj byt prodat nebo pronajmout.
Dodal, že při prodeji nebo pronájmu nemovitosti se pak bude nově předávat pouze prostá kopie průkazu, ne její ověřená kopie. „Byl to zbytečný požadavek, který vlastníka pouze administrativně a finančně zatěžoval. Kdo bude mít pochybnosti o pravosti průkazu nebo kvalitě jeho zpracování, může se obrátit na Státní energetickou inspekci,“ dodal Holub.
Z energetiky dále čtěte: