Menu Zavřít

Energetický trh v Česku neexistuje

3. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Daniel Ťok

Daniel Ťok, zemský ředitel ALSTOMu pro Českou a Slovenskou republiku, je manažerem, kterého se bezprostředně týká rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v kauze „SUPERČEZ“. Kromě toho patří k lidem, kteří si pamatují nového předsedu ODS Mirka Topolánka ještě z podnikatelských kruhů. Pro týdeník EURO komentuje Daniel Ťok prosincové události, které se přímo dotýkají budoucnosti České republiky.

EURO: Co si myslíte o summitu Evropské unie v Kodani? Jste vy osobně spokojen s výsledkem, který čeští politici vyjednali?
ŤOK: Jsem přesvědčen, že kodaňský summit byl určitě výjimečný a jsem rád, že dopadl kladně ve prospěch rozšíření. Diskuse o tom, jestli naši vyjednavači dopadli dobře, není relevantní a zbytečně se z ní dělá velké politikum. Podělit dosažené příspěvky z EU počtem obyvatel a touto cifrou posuzovat úspěšnost vyjednávání není docela fér. Navíc si myslím, že na počátečních podmínkách až tolik nezáleží (platí stejně jen pár prvních let) - mnohem důležitější poskytnout lidem a firmám v České republice příležitost využít výhod společného evropského trhu. Ostatně v prvních letech stejně nebudeme schopni vyčerpat všechny fondy, které nám budou k dispozici, protože zřejmě nebudeme mít k dispozici kvalitní projekty.

EURO: Jednou z podstatných prosincových událostí bylo rozhodnutí antimonopolního úřadu v kauze „SUPERČEZ“. Souhlasíte s omezením, po němž firmě ČEZ zůstanou pouze čtyři distribuční společnosti? A co si myslíte o postavení ČEZ na energetickém trhu Evropské unie?
ŤOK: Je evidentní, že se pan Bednář snažil udělat kompromis, kterým chtěl uspokojit všechny strany, a zatím to bohužel vypadá tak, že jsou naopak všichni nespokojeni. Legitimní otázkou samozřejmě je, zdali by se mělo tržní postavení ČEZ posuzovat pouze v rámci České republiky, anebo v rámci budoucího společného evropského trhu po přistoupení České republiky do EU. Výše uvedené rozhodnutí bohužel nezlepší situaci energetického strojírenství, které je v hluboké recesi, protože samo nevyřeší postavení hráčů na trhu elektřinou. To, co v České republice chybí, je jasná energetická koncepce. Nemyslím tím žádný komplexní program stanovující, kdo kolik energie vyrobí, nebo dokonce spotřebuje, ale jasné podmínky, v rámci kterých bude možno v energetice efektivně podnikat a které budou platit dostatečně dlouho, aby mělo toto podnikání smysl.

EURO: Do čela ODS byl zvolen senátor Mirek Topolánek. Netajíte se tím, že pana Topolánka znáte. Jaký je to člověk? Jaký podnikatel? Bude ODS pod jeho vedením volitelnější, než pokud byl předsedou strany Václav Klaus?
ŤOK: Zvolení Mirka Topolánka do čela ODS bylo určitě pro mnohé překvapením. Já bych ho nechtěl jako politika příliš hodnotit – zejména proto, že si myslím, že politika a ekonomika by neměly být přespříliš propojeny. Nicméně znám pana Topolánka z doby, kdy v ještě v politice nebyl. A znám ho jako seriózního a schopného podnikatele. Myslím si, že pokud bude schopen tyto vlastnosti využít v pozici předsedy ODS, může zvýšit volitelnost ODS a také její koaliční potenciál.

FIN25

EURO: Jak se firmě ALSTOM dařilo v roce 2002 a jaké máte plány pro rok 2003?
ŤOK: Málo se ví, že koncern ALSTOM není aktivní pouze v energetice, kde má na světových trzích dominantní postavení ve většině energetických oborů, ale také patří mezi přední světové hráče v oblasti dopravy. Právě ALSTOM vyvinul a postavil rychlovlaky TGV. Do našeho portfolia patří rovněž rychlovlaky s naklápěcími skříněmi typu Pendolino, na které máme dnes aktivní kontrakt s Českými drahami. První souprava bude dodána na testování v letošním roce. Do výrobního programu ALSTOMu patří rovněž silný sektor námořní dopravy. Jsme největším výrobcem velkých luxusních pasažérských lodí a v současné době vyrábíme v našich francouzských docích největší pasažérskou loď Queen Mary II.
Posledním oborem je přenos a distribuce elektrické energie, v němž je ALSTOM světovou dvojkou.
V České republice a na Slovensku má ALSTOM pět společností a zaměstnává kolem 1800 zaměstnanců. Dominantním oborem v těchto zemích je energetika. Máme obrat mezi čtyřmi až pěti miliardami a jsme v černých číslech, nicméně v souladu s politikou koncernu zveřejňujeme pouze konsolidované výsledky za celou skupinu ALSTOM. Drtivou většinu naší produkce vyvážíme. Export našich výrobků představuje bezmála devadesát procent, což je z jedné strany dobře, ale je nám líto, že …neexistuje energetický trh.

  • Našli jste v článku chybu?