Akviziční energohorečka
Celosvětová hodnota fúzí a akvizic firem působících v ropném a plynárenském průmyslu vzrostla loni na 291 miliard dolarů (asi šest bilionů korun), když v roce 2005 činila 250 miliard dolarů, tedy zhruba 5,2 bilionu korun. Objem transakcí se tudíž vyšplhal na nejvyšší hodnotu od roku 1998. Vyplývá to z analýzy O&G Deals, kterou zveřejnila společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).
Větrem hnané Tesco
Obchodní řetězec Tesco Stores ČR kvůli rostoucím cenám elektrické energie a tepla vybaví své nové distribuční centrum v Postřižíně u Prahy alternativními zdroji energie včetně malé větrné elektrárny.
Gazprom manipuluje trhem
Ruský plynárenský monopol Gazprom má dostatečně velký vliv na to, aby kompletně ovlivnil globální trh se zemním plynem. „Gazprom už to dělá od roku 2005,“ řekl Jeff Currie z investiční banky Goldman Sachs. Gazprom dle Currieho snížil vývoz plynu koncem loňského roku i začátkem roku letošního, a kromě toho také v říjnu 2005. V zásadě tím zabránil, aby nabídka produktů zkapalněného plynu LNG převýšila poptávku.
Evropské jaderné fórum
Česko a Slovensko by mohly spolupracovat na vzniku fóra o jaderné energetice v rámci Evropské unie. Dohodli se na tom v Praze český vicepremiér pro EU Alexandr Vondra (ODS) se svým slovenským partnerem Dušanem Čaplovičem. Oba státy navrhly Evropské komisi vytvoření stálého fóra, které by sdružovalo odborníky z celé Evropy; dle českých představitelů by měl tento úřad sídlit v Praze, slovenští jej chtějí v Bratislavě.