krátce
Maďaři by postavili další jadernou elektrárnu Maďarská vláda minulý týden zřídila energetickou komisi a její předseda György Vajda prohlásil, že země potřebuje postavit druhou jadernou elektrárnu. Zejména proto, že současné (nejaderné) elektrárny jsou zastaralé. Navíc, jak řekl, rostoucí cena zemního plynu představuje pro Maďarsko vážný problém spojený se sociálními dopady. V porovnání se všemi zeměmi Evropské unie je maďarská ekonomika nejvíce závislá na zemním plynu z Ruska.
Miliony na černo Zaměstnanci společnosti ČEZ od června 2005 do června 2006 odhalili více než tři tisíce nelegálních odběrů elektřiny. Firmě jimi vznikly škody přesahující částku sto milionů korun. „Odbor netechnických ztrát společnosti ČEZ Měření, která je součástí koncernu, řešil celkem 21 neoprávněných odběrů na hladině vysokého napětí a 3198 případů na hladině nízkého napětí,“ uvedla firma v prohlášení. Společnost rovněž upozornila, že v mnoha případech si občané neuvědomují, že se černým odběrem dopouštějí trestných činů. „V poslední době stále roste agresivita pachatelů neoprávněných odběrů, a dokonce se objevují takzvaní novodobí živnostníci, kteří neoprávněné odběry zprostředkovávají za úplatu,“ konstatoval ČEZ.
Více konkurence Evropské trhy s elektřinou trpí přílišnou koncentrací a malou transparentností a je nutné je otevřít větší konkurenci, tvrdí evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Naznačila také, že bude prosazovat rozdělení přenosových sítí od produkce elektřiny a od dodávek zákazníkům. „Evropa potřebuje otevřené trhy. Jsem připravena si toto otevření vynutit,“ řekla Kroesová. Její úřad zatím stále ještě šetří situaci na evropském energetickém trhu a konečná zpráva by měla být hotova v lednu. Předběžné výsledky však ukazují, že firmy mají příliš mnoho monopolního prostoru ke zvyšování cen. Kroesová rovněž uvedla, že v evropské energetice nenastane žádná podstatná změna, dokud trhy nebudou otevřené a volné.