V Česku startuje nový dodavatel energií. Některé skutečnosti poukazují na vazby na zaniklý projekt Energie pod kontrolou, ve kterém obce přišly o desítky milionů korun.
Pan Petr pracuje jako realitní makléř (redakce se z důvodů ochrany zdroje rozhodla změnit jeho jméno). Před časem jej oslovil s nabídkou spolupráce zástupce společnosti Free for You, které se v brzké době chystá vstoupit na českých trh dodavatelů energií. Zkušený makléř s přehledem o dění v regionu měl pro firmu lákat nové zákazníky. Petrovi se však nabídka od počátku příliš nezdála. „Měli jsme se stát prodejním místem pro jejich služby. Mělo to fungovat tak, že za odběr elektřiny by se vracel zpět nějaký bonus, a pokud byste do toho systému začlenil další osoby, tak by ten bonus narůstal. V podstatě to neslo úplně jasné znaky letadla,“ vysvětluje makléř.Přečtěte si: Energie pod kontrolou přišla o licenci. Podvedla desítky obcí
Připadalo mu také podivné, jakým způsobem plánuje nováček na silně konkurenčním trhu dodavatelů energií se základním kapitálem sto tisíc korun financovat avizovanou marketingovou kampaň, která má pomoci přilákat nové zákazníky. A podezřívavý byl i vůči údajné spolupráci s internetovým obchodem Alza.cz a dalšími renomovanými značkami. Zda Free for You opravdu chystá spolupráci s Alza.cz, nelze potvrdit ani vyvrátit. Internetový obchodník se odmítl k jakýmkoli připravovaným aktivitám vyjádřit. A sdílnější není ani Free for You. Podle vyjádření firmy neexistuje žádné konkrétní datum zahájení činnosti a plánovaná prý není ani marketingová kampaň. „Společnost má pro vstup na trh zdroje zajištěny, pochopitelně žádné detailní informace do médií sdělovat nebudeme,“ odpověděla firma na dotazy týdeníku Euro.
Tajemná společnost, známí lidé
Zdánlivě tajemná společnost, respektive lidé stojící za ní, nejsou však na energetickém trhu úplně neznámí. Free for You původně nesla název Česká a moravská energie. Jediným společníkem je podle výpisu z rejstříku devětadvacetiletý Lukáš Zach. V seznamu licencí pro obchod s elektřinou a plynem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) je pak jako odpovědný zástupce uveden Vítězslav Fiala. Osoby stejného jména se v minulosti objevily ve společnosti Energie Pro, Fiala jako společník, Zachovo jméno a kontaktní údaje se pak objevily třeba u inzerátu na prodej automobilu z majetku Energie Pro. Ta v současnosti disponuje zhruba 1800 odběrnými místy elektřiny a 800 plynu. V nejlepších časech firmy byly oficiální počty odběrných míst operátora trhu s elektřinou téměř dvojnásobné. Při zahrnutí sporných odběratelů disponovala však až sedmi tisíci odběrnými místy. Šlo o smlouvy s obcemi, které na Energii Pro převedla bez vědomí radnic neziskovka Energie pod kontrolou (EPK) a na ní napojená firma EPK Trade. Kauza EPK je dobře známá, před lety zlákala za přispění některých lokálních politiků stovky obcí na slib levné energie. EPK byla pouhým přeprodejcem, dodávku energie ve skutečnosti zajišťovala společnost Amper Market.Hledání úspor: Dodavatele energie dál mění statisíce Čechů
Zpočátku šlo vše hladce a obce si libovaly, kolik za energie ušetří. Bylo to však vykoupeno vysokými zálohami. Tržby v roce 2014 vystoupaly na 58 milionů korun, přičemž ve velké míře šlo právě o zálohy na energie. Iluze výhodných cen skončila na podzim roku 2015, kdy EPK přestala Amper Marketu platit, od obcí však dál inkasovala přemrštěné zálohy. Nejen radnicím, ale i školkám, školám a sociálním zařízením hrozilo, že skončí bez proudu a tepla. Před praktikami EPK varoval ERÚ i Asociace nezávislých dodavatelů energií. Dnes je na EPK i EPK Trade vyhlášen konkurz. Jednatel EPK Trade a ředitel EPK David Tejml zmizel a nepřebírá výzvy insolvenčního správce. Věřitelé ve dvou řízeních přihlásili pohledávky za 144 milionů a 103 milionů korun. Vedle desítek poškozených radnic a jim podřízených organizací je největším věřitelem Amper Market, který po několik týdnů dodával samosprávám elektřinu a plyn zadarmo.