Menu Zavřít

Energie v láhvi táhne

3. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Výrobce energetických nápojů Monster Beverage je podle expertů zajímavou investicí

Barevné diamanty

Nulové úrokové sazby po celém světě a záporné výnosy u řady státních dluhopisů nutí investory jít do alternativních investic, jako jsou vzácná vína, ale rovněž barevné diamanty. Zvýšený zájem se odrazil i na jejich cenách.

Za posledních osm let u růžových diamantů vzrostly o téměř 180 procent a dosáhly historického maxima. Modré diamanty za tu dobu zdražily o 70 procent a žluté o 90 procent.

Ostatně loni v květnu se prodal diamant Oppenheimer Blue za rekordních 57,5 milionu dolarů. „Z200 tisíc vytěžených diamantů je například jen jeden modrý,“ uvádí Alojz Ryšavý, majitel klenotnictví ALO diamonds.

Dobrá rada: Ceny barevných diamantů jsou hnány investory, kteří doufají, že rostoucí trh zůstane rostoucím, řada z nich je zároveň zklamána výnosy z jiných investic, sdělily zdroje z diamantového odvětví amerického deníku The Wall Street Journal. Do diamantů se tak vrhly například investiční fondy, což dříve nebylo běžné. Zájemci o nákup vzácných kamenů by proto měli být opatrní.

Monster Beverage

Výrobce energetických nápojů Monster Beverage, jehož sortiment je vidět i v tuzemských obchodech, zažívá skvělé časy. V posledním čtvrtletí loňského roku vydělal téměř 173 milionů dolarů, což představuje 30 centů na akcii. O rok dříve to bylo jen 22 centů.

Firmě se má dařit i nadále. Investoři by proto měli podle banky JPMorgan nakupovat akcie společnosti, která bude těžit z dohody s Coca-Colou ohledně mezinárodní distribuce, což nahradí výpadky na americkém trhu. Monster by vydělal rovněž na připravované daňové reformě. Její osud je však po zrušeném hlasování o té zdravotnické nejistý.

Dobrá rada: Akcie nápojové firmy budou těžit rovněž z toho, že vedení společnosti schválilo plán na odkup vlastních akcií firmy za půl miliardy dolarů. Cílová cena JPMorgan pro akcie Monster Beverage je 56 dolarů, přičemž na konci minulého týdne se obchodovaly za 47 dolarů. Akciím věří rovněž švýcarská banka UBS, která na začátku března zvýšila cílovou cenu z 53 na 57 dolarů.

Čínské banky

Zpřísňování měnové politiky v Číně vytváří v místním bankovním sektoru ojedinělé investiční příležitosti. Na růstu úrokových sazeb na mezibankovním trhu totiž vydělají velké banky, naopak menším konkurentům vzrostou náklady. „Investoři by měli kupovat velké banky a spekulovat na pokles malých,“ prohlásil Hao Hong, hlavní stratég hongkongské Bocom International Holdings. Velké banky mají totiž dostatek vkladů a mohou je půjčovat na peněžním trhu právě malým bankám. Ostatně již nyní lze vidět, že akciím velkých bank se daří lépe než menším konkurentům. Jejich akcie od začátku roku vzrostly o deset procent, zatímco akcie malých peněžních ústavů posílily v průměru o 5,4 procenta do začátku minulého týdne.

Dobrá rada: Velkým čínským bankám věří i americké bankovní domy Citigroup a Morgan Stanley. Analytici Citigroup doporučují akcie Agricultural Bank of China a Bank of China, které vydělají na nedostatku hotovosti na trhu. Naopak by se podle expertů měli investoři vyhnout akciím China Minsheng Bank a China Citic Bank. Vzhledem ke stavu čínského bankovního sektoru jsou však místní banky jako celek investicí spíše pro rizikověji zaměřeného investora.

180 %

O tolik vzrostla cena vzácných růžových diamantů od začátku roku 2009.

Jak se daří Monster Beverage (vývoj za posledních 12 měsíců, cena v USD)

Vývoj akcií Agricultural Bank of China (za posledních 12 měsíců, cena v juanech)

MM25_AI

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?