Menu Zavřít

Energie z hvězd na dosah? Čínští vědci zahřáli umělé slunce na 160 milionů stupňů Celsia

4. 6. 2021
Autor: Depositphotos
  • Čínským vědcům se podařilo zahřát „umělé slunce“ na 120 milionů stupňů Celsia po dobu 101 sekund a 160 stupňů na 20 sekund

  • Vytvořili tak nový rekord a o krok se přiblížili možnému využití energie z hvězd

  • Tato energie, která je zatím v experimentální fázi, by mohla vyřešit problém s uhlíkovou stopou


Hvězdy jako zdroj energie? Možná jeden z možných scénářů blízké budoucnosti, kterému se přiblížili čínští vědci. Jejich jaderný fúzní reaktor, experimentální pokročilý supravodivý tokamak (EAST), který označují také jako umělé slunce, se jim poprvé podařilo zahřát na teplotu 120 milionů stupňů Celsia a držet ji po dobu 101 sekund. Na teplotě 160 milionů stupňů Celsia pak reaktor setrval po dobu 20 sekund. V pátek o tom informoval web Global Times.

Úspěch vědců z Čínské akademie věd překonal dosavadní rekord, kdy se plazmu o teplotě 100 milionů stupňů Celsia podařilo udržet 100 sekund. O jednu sekundu déle to pak reaktor dokázal už v roce 2017, teplota však dosáhla „pouze“ 50 milionů stupňů Celsia. O rok později pak reaktor ustál zhruba dvojnásobnou teplotu, která je klíčová pro výrobu energie, přičemž pokus tehdy trval 10 sekund.

Nižší gravitace, vyšší teplota

Zařízení je navrženo tak, aby replikovalo proces jaderné fúze, který je přirozený pro hvězdy, včetně Slunce, čímž poskytuje téměř nekonečnou čistou energii. „Významný pokrok je průlomem, konečným cílem by mělo být udržení teploty na stabilní úrovni po dlouhou dobu,“ uvedl pro Global Times Li Miao, ředitel Univerzity vědy a technologie v Šen-čenu.

Během fúze dochází ke slučování atomových jader lehčích prvků, v tomto případě vodíku, v jádra těžších prvků, konkrétně helia, přičemž výsledkem procesu je energie. Úkolem jaderného reaktoru pak je udržet plazmu na místě dostatečně dlouho za dostatečně vysokých teplot, aby k této fúzi došlo. Ta probíhá za vysokého tlaku a teploty, která musí být v případě reaktoru dokonce několikanásobně vyšší, než má Slunce, což je dáno tím, že naše největší hvězda disponuje oproti Zemi silnějším gravitačním polem. Pro srovnání, teplota jádra Slunce je přibližně 15 milionů stupňů Celsia.

bitcoin_skoleni

Jak to tehdy bylo? Vzácný meteorit z Velké Británie by mohl zodpovědět otázky o vzniku Sluneční soustavy
Přečtěte si také:

Jak to tehdy bylo? Vzácný meteorit z Velké Británie by mohl zodpovědět otázky o vzniku Sluneční soustavy

Podle Lina Po-čchianga, ředitele Čínského centra pro výzkum energetické hodnoty na Siamenské univerzitě, je energie vyrobená z jaderné fúze nejspolehlivější a nejčistší na světě. Její využití by údajně přineslo obrovské ekonomické výhody. Zatím je ale stále v experimentální fázi. „Je to spíš budoucí energie, která bude zásadní pro čínský zelený rozvoj,“ řekl s tím, že potrvá zhruba 30 let, než tato technologie vyjde z laboratoře.

  • Našli jste v článku chybu?