Menu Zavřít

Energo-Pro otevřelo v Ankaře závod za 640 milionů korun

13. 6. 2019
Autor: David Tramba

Česká energetická skupina Energo-Pro dnes v turecké metropoli Ankaře otevřela závod na výrobu turbín, generátorů a dalšího zařízení pro vodní elektrárny. Provozovatelem závodu bude dceřiná společnost Litostroj Turkey. Celková investice činila 25 milionů eur (asi 640 milionů korun). Výstavba ankarského výrobního závodu začala v červenci 2017, závod je v průmyslové zóně asi 30 kilometrů od centra Ankary.

Slavnostního otevření závodu se zúčastnil mimo jiné velvyslanec České republiky v Turecku Pavel Kafka, náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa, generální ředitel státní pojišťovací společnosti EGAP Jan Procházka a zástupci vedení tureckého ministerstva energetiky. Tlapa uvedl, že od roku 2006 |Energo-Pro]] v Turecku dosud investovalo celkem jednu miliardu eur (asi 25,5 miliardy korun). „Věřím, že takovýchto projektů a typů spolupráce máme ještě hodně před sebou,“ prohlásil Tlapa, podle něhož Turecko je pro českou ekonomiku pátým nejvýznamnějším mimoevropským trhem.

Do skupiny Energo-Pro patří mimo jiné slovinský výrobce turbín Litostroj Power a česká společnost Litostroj Engineering se sídlem v Blansku (někdejší ČKD Blansko Engineering). Odborníci z obou firem se na stavbě nového tureckého závodu podíleli. Nový podnik je podle skupiny vybaven nejmodernější technologií pro výrobu turbín a generátorů. Hlavní stroje byly dodány z Česka, výrobcem byla společnost TOS Kuřim.

Nový závod má tři výrobní haly, celková rozloha areálu je více než 32 tisíc metrů čtverečních. Školení a zácvik operátorů obráběcích strojů a techniků pro turbínovou část se uskutečnil ve společnosti Litostroj Power ve slovinské metropoli Lublani. Pracovníci, kteří budou mít na starosti výrobu generátorů, prošli školením a zácvikem při rekonstrukci generátorů na vodních elektrárnách Energo-Pro v Gruzii.


Přehrada černého vlka. Energo-Pro staví v Turecku projekty za 17 miliard korun


„Závod v Ankaře má v současné době 53 zaměstnanců a pracuje na prvních zakázkách pro přehradní elektrárnu Karakurt, kterou v Turecku staví naše mateřská skupina Energo-Pro,“ uvedl generální manažer Energo-Pro v Turecku Celal Kozumali. Podle něho jde o dodávku dvou takzvaných Francisových turbín včetně generátorů o výkonu 44 megawattů (MW) a jedné o výkonu 11,5 MW. Turbíny i generátory navrhla společnost Litostroj Engineering z Blanska.

Ankarský závod už také pracuje na další zakázce, a to pro Gruzii. Vyrábí stator pro tamní vodní elektrárnu Gumati II. Na zakázce se i v tomto případě podílí česká firma Litostroj Engineering. „Výroba je plně v režii tureckých kolegů, kteří spolupracují s dodavateli v Turecku a zajišťují finální výrobu v naší fabrice,“ uvedl výkonný ředitel skupiny Energo-Pro Pavel Váňa. Energo-Pro podle něj díky novému závodu dál posiluje své aktivity v Turecku, kde se zaměřuje především na výstavbu nových hydroelektráren.

Pokud jde o výrobu elektřiny z vodních zdrojů, patří Turecko vedle Bulharska a Gruzie ke třem zemím, v nichž jsou aktivity skupiny nejsilnější. V závěrečné fázi je výstavba dvou přehradních elektráren ve východním Turecku - Karakurt a Alpaslan 2. Během příštích dvou let tak skupina zvýší instalovaný výkon svých tureckých zdrojů na pětinásobek, zhruba na 500 MW. Pro srovnání - instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

bitcoin školení listopad 24

Společnost Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Skupina vlastní a provozuje 36 vodních elektráren ve čtyřech zemích - v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků.

Dále čtěte:

Voda teče bez ohledu na politiku. Energo-Pro rozjíždí ambiciózní projekty

Byznys v Turecku znervóznil věřitele Energo-pro. K panice není důvod, uklidňuje firma

Miliardář Tesař rozmnožil majetek. Jeho Energo-Pro vydělala přes 1,3 miliardy

Miliardář Tesař píše šéfům ČEZ: Prodej vašich bulharských firem je zmatečný a neprůhledný

  • Našli jste v článku chybu?