Menu Zavřít

eObčan versus stát

8. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Glosy postaršího technokrata

V posledních letech se množí aktivity státu v zájmu zjednodušení a snad i vylepšení služeb pro občany. Patří mezi ně eGovernment, eStát či portál veřejné správy. Řada dalších pokusů je decentralizovaná, provozovaná jednotlivými státními orgány. Za většinou z nich je vize zefektivnit výkon státních institucí a reformovat je zevnitř. To je záslužné, nicméně bláhové a donkichotské. Nikde na světě se úředníci dobrovolně nepřipraví o práci a razítka.
Trochu to vypadá, že se rozhoduje o nás bez nás. A za nás. Portál veřejné správy nám totiž „pomáhá řešit životní situace“, které nám připravila sama státní byrokracie, aby se měla čím nakrmit. V některých oblastech se už občané začali bránit. Existují sdružení na ochranu spotřebitelů, nájemníků nebo pacientů. Nyní se zdá, že nastal čas založit sdružení na ochranu občanů a využít stejně efektivních nástrojů, které si vybírají instituce.
Staňme se tedy eObčany! Braňme se nesmyslné byrokracii včetně té digitální! Bojujme s pocitem, že jsme vydáni napospas mašinérii. Jak to ale provést bez manifestací na náměstích a shánění podpisů pro nové strany nebo kandidáty? Máme přece internet. Ten nepatří nikomu (a patří tedy všem), alespoň zatím. Založit si portál, kde budou publikovány naše názory, fotky a videa zachycující všechno, co se nám líbí a nelíbí, je snadné. Žádejme odpovědnost a odpovědi od svých volených zástupců a úředníků. Ovlivňujme kolegy voliče. Chtějme znát jméno ,,svého“ policajta, který má v naší ulici zabraňovat vytloukání okének u aut a prodeji drog u školy, kam chodí naše děti. Organizujme právní pomoc pro ty, které neoprávněně semílá státní soukolí. Můžeme snadno publikovat petice, zakládat virtuální spolky a iniciativy. A to bez státního povolení, bez schvalování ministerstvy nebo radnicemi, bez stanov a razítek; stačí nám ,,vox populi“. Žádejme správné a včasné informace, ne pouhé populistické programy.
Stále platí výrok jednoho z tvůrců americké demokracie Thomase Jeffersona: ,,Jen tehdy, když jsou lidé dobře informováni, jim může být svěřena důvěra k vytvoření státu“. Patrně nestačí kontrola médií, často ovládaných bulvárem, placenou reklamou nebo účelovým záměrem. Jsme to my, kteří stojíme u centra událostí. Můžeme tak dávat spoluobčanům korektní a autentické informace z první ruky.
Není těžké něco takového spustit. Pokud bude podobný projekt dobře navržen, jistě vygeneruje návštěvnost a zájem hodný stránek YouTube. Politici, zatracující občanské spolky a iniciativy, pak nebudou moci zakazovat nebo jen přihlížet. Budou muset reagovat. My sami bychom ale neměli zapomenout, že rubem každého občanského práva je odpovědnost. Jinak si na sebe ušijeme past v podobě následné anarchie.

  • Našli jste v článku chybu?