Slovenská společnost Nafta, kterou většinově vlastní holding EPH českého miliardáře Daniela Křetínského, se vydala na nákupy do Německa. Podle dohody uzavřené s německou společností DEA Deutsche Erdoel patřící ruskému oligarchovi Michailu Fridmanovi koupí tři podzemní zásobníky plynu v Bavorsku o celkové kapacitě 1,8 miliardy metrů krychlových.
Jedná se o významnou transakci, jejíž hodnota se pohybuje v řádu miliard korun. Pro představu: kapacita všech podzemních zásobníků plynu na území Česka dosahuje 3,5 miliardy metrů krychlových.
„Můžeme potvrdit zájem společnosti Nafta o převzetí podzemních zásobníků Inzenham, Wolfersberg a Breitbrunn v Bavorsku. Transakce ještě není dokončená, podléhá totiž schválení státními orgány v Německu. Více informací k ní poskytneme až po schválení,“ uvedla pro web euro.cz mluvčí podniku Nafta Alena Masláková Škvrndová.
Společnost je známá též pod starším názvem Nafta Gbely. V minulosti se zabývala hlavně těžbou ropy a zemního plynu v nejzápadnější části Slovenska, dnes je hlavně provozovatelem podzemních plynových zásobníků. Majoritních 56 procent akcií Nafty drží holding SPP Infrastructure (společný podnik slovenské vlády a EPH v poměru 51:49), dalších 40,5 procenta akcií vlastní EPH samostatně. Za rok 2016 vykázala Nafta konsolidované tržby 162,6 milionu eur a čistý zisk 79,3 milionu eur.
Čtěte také:
Český rekord. Křetínského mateřský holding EPH vydělal přes 100 miliard
EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku
Společnost DEA Deutsche Erdoel se zabývá hlavně těžbou ropy a plynu, vedle Německa působí v oblasti Severního moře a v Severní Africe. Roční tržby se pohybují okolo 1,5 miliardy eur a těžba ropy okolo 50 tisíc barelů denně. Původně samostatná společnost se v roce 1988 stala součástí koncernu RWE. Ten ji v roce 2014 odprodal investiční společnosti L1 Energy ovládané ruským miliardářem Michailem Fridmanem.
Nafta nechystá expanzi jen do Německa. V únoru projevila zájem o účast na těžbě plynového ložiska Juzivska na pomezí Charkovské a Doněcké oblasti Ukrajiny. Pokud se s Ukrajinci dohodne, měla by zde během pěti let investovat až 200 milionů dolarů. Již v létě roku 2016 koupila Nafta 50procentní účast v projektu na těžbu plynu poblíž Užhorodu. Vrtné práce zde mají začít letos.
O aktivitách Nafty na Ukrajině čtěte: