Menu Zavřít

EPH získá většinu ve druhé největší elektrárně v Maďarsku

14. 12. 2017
Autor: mert.hu

Konsorcium zahrnující českou společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) koupí od německých společností RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší elektrárně v Maďarsku Mátrai Erömü a dolech na lignit. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení německých společností. EPH tak získá v elektrárně většinu. Cena nebyla zveřejněna. Transakci musí schválit antimonopolní úřady a regulátor. Dokončena by mohla být v prvním čtvrtletí příštího roku.

RWE podle mluvčí prodá EPH svůj podíl 50,9 procenta v elektrárně a s ní spojených dolech. Od EnBW pak získá konsorcium podíl 21,7 procenta.

EPH upřesnila, že podíl získá konsorcium společností EP Power Europe (EPPE) ze skupiny EPH a Status Power Investment (SPI), kterou kontroluje maďarský investor Lörinc Mészáros. Každá z firem má v konsorciu stejný podíl, 50 procent. EPPE je stoprocentně vlastněnou dceřinou společností EPH.

Mészáros je podle agentury Reuters přítelem maďarského premiéra Viktora Orbána, který se už delší dobu snaží vymanit maďarský energetický sektor z područí zahraničních firem. Mészárosovo impérium zahrnuje více než stovku podniků a je v Maďarsku klíčovým hráčem v několika odvětvích.

Mátra je druhým největším výrobcem elektřiny v Maďarsku s instalovanou kapacitou 960 MW. Elektřinu vyrábí spalováním lignitu, biomasy, plynu a s využitím fotovoltaických systémů. Roční tržby elektrárny se pohybují blízko 100 miliard forintů (8,2 miliardy korun), její čistý zisk loni činil 33,4 milionu eur (858 milionů korun).


Evropská expanze EPH:

Křetínský znovu vyrazil na nákup. EPH usiluje o maďarskou elektrárnu

 Maďarská elektrárna Mátra


Podle webu firmy Mátra je dalším akcionářem s podílem 26,15 procenta největší maďarská energetická společnost Magyar Villamos Müvek. Zbývající akcie patří minoritním akcionářům.

Mátra rovněž vlastní a provozuje dva povrchové lignitové doly Visonta a Bukkabrany. Ty se nacházejí v blízkosti elektrárny.

MM25_AI

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu je podnikatel Daniel Křetínský.

EPH
Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii, působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla či dodávek tepla. EPH odhaduje, že je sedmou největší energetickou firmou v Evropě. V produkci elektřiny už předstihuje některé zavedené firmy, například španělskou Iberdrolu.
V Česku kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla United Energy, dodavatele tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. Patří jí také Plzeňská energetika, přičemž podnikání v Plzni se ještě rozroste. Tamní zastupitelé dnes schválili fúzi Plzeňské teplárenské (městské teplárny) s EPH. Holding získá v nově vytvořeném společném podniku 35procentní podíl a zbytek bude mít město. Nová firma vznikne k 1. lednu 2019.
Významné postavení má EPH na Slovensku, kde koupil třetinový podíl ve firmě Slovenské elektrárne od italské společnosti Enel a drží předkupní právo na další třetinu. Již dříve zde získal podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu (sdružující zejména firmy eustream, SPP-distribucia a Nafta) a ve Stredoslovenské energetice. V Maďarsku skupina kontroluje teplárny Budapesti Erömü, nyní konsorcium zahrnující EPH koupí od německých společností RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší tamní elektrárně Mátrai Erömü a ve dvou dolech na lignit.
Holding je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EP Infrastructure sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EP Power Europe patří především zahraniční výrobci elektrické energie.
Donedávna byli akcionáři EPH finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webu firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Již loni v říjnu EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský, Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. V současnosti Křetínský drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH.

Dále čtěte:

Plzeň schválila fúzi městské teplárny s holdingem EPH. Zaručí tak současné ceny až do roku 2021

EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku

Obří úvěr. Křetínský si na pokrytí expanze půjčil 51 miliard

Miliardy místo milionů. Křetínský a PPF zaúčtovali německé uhlí

Odpadky za teplo. Akciová rošáda mezi Prahou a miliardářem Křetínským je na spadnutí


  • Našli jste v článku chybu?