Menu Zavřít

Erdogan: Evropa je fašistická a krutá jako před válkou

21. 3. 2017
Autor: čtk

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po referendu, v němuž budou Turci v dubnu rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu. Současná Evropa je podle něj fašistická a krutá jako v období před druhou světovou válkou. Místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier v reakci na tyto výpady řekl, že Erdogan už není v Německu vítán.

Erdogan prohlásil, že Turecko se již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy. „Toto období skončilo,“ upozornil turecký prezident.

Řekl, že bude o vztazích s EU jednat po referendu plánovaného na 16. dubna, a naznačil, že od tohoto hlasování čeká přijetí ústavních změn směřujících k posílení jeho prezidentských pravomocí. Podle Erdogana po hlasování vznikne „velmi rozdílné Turecko“.


Přečtěte si, jak reagovala na Erdoganova slova německá kancléřka:

Merkelová: Nacistická přirovnání, kterých se dopouští Turecko, jsou nepřijatelná


Nejvyšší turecký představitel také vyzval představitele EU, aby se starali o sebe a nevměšovali se do toho, že v Turecku stále platí výjimečný stav. Ten byl zaveden po pokusu o převrat z loňského července. Poté následovaly čistky na všech úrovních státní správy a i v soukromém sektoru, což se projevilo mimo jiné tvrdými zásahy proti médiím. Desetitisíce lidí přišly o práci nebo skončily ve vězení. Tisíce Turků od té doby požádalo o azyl v EU, a to zejména v Německu.


Přečtěte si komentář Pavla Párala ke kauze tureckých agitací:

Echte türkische führer

 Páral


Unijní komisař pro rozšíření Johannes Hahn dnes deníku Bild řekl, že „s ohledem na to, jaká jsou striktní přístupová kritéria, se Turecko už nějakou dobu od EU čím dál víc vzdaluje“. „Pokud rychle nezmění kurz, členství bude skutečně stále méně reálné,“ dodal Hahn.

Erdogan a turečtí ministři také opakovaně kritizují v poslední době hlavně Nizozemsko a Německo za to, že tyto země zabránily provádět agitaci na shromážděních určených pro exilové Turky, aby v referendu hlasovali pro změny. Německo v této souvislosti obvinili z nacistických praktik.

Bouffier, který je zároveň ministerským předsedou spolkové země Hesensko, dnes prohlásil, že „už toho bylo dost“. „Pan Erdogan a jeho vláda nejsou v zemi vítáni, a tak se tomu nyní musí rozumět,“ řekl Bouffier v rádiu DLF. Německá média informovala, že Erdogan plánuje ještě v březnu Německo navštívit, aby apeloval na zhruba 1,4 milionu tamějších tureckých imigrantů, kteří mohou volit, aby ústavní změny v referendu podpořili.

Podle Bouffiera by taková návštěva vyvolala vážná bezpečnostní rizika. „Někdo, kdo nás uráží tímto způsobem, nemůže očekávat, že budeme shromažďovat tisíce policistů, aby ho chránili,“ řekl.

Zafer Sirakaya, předseda Svazu evropských tureckých demokratů (UETD), tedy organizace, která agitační mítinky organizuje, dnes ale německému časopisu Wirtschaftswoche řekl, že turečtí představitelé už před referendem žádná taková shromáždění v Německu pořádat nebudou. „Před referendem už nebudeme organizovat žádné další akce s tureckými vládními činiteli,“ prohlásil. Mluvčí UETD správnost této informace později potvrdila agentuře Reuters.

bitcoin školení listopad 24


O napjatých vztazích Turecka s Evropou čtěte více:

Erdogan obvinil Německo, že podporuje terorismus

Erdogan: Rutte vyhrál volby, ale ztratil přátelství Turecka

Manifestace před nizozemskou ambasádou v Istanbulu.


  • Našli jste v článku chybu?