Nedělní prezidentské volby v Turecku vyhrál již v prvním kole současný prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož podle výsledků po sečtení více než 99 procent hlasů volilo 52,6 procenta zúčastněných voličů. Volební účast činila 86 procent. Hlavní opoziční kandidát Muharrem Ince, který dostal 30,6 procenta hlasů, porážku uznal a Erdogana vyzval, aby byl prezidentem všech.
Erdoganovi poblahopřál například generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který v Lucembursku před jednáním s ministry obrany a zahraničí EU mimo jiné připomněl strategickou polohu Turecka. „Turecko bylo významné v boji s terorismem, v boji s Islámským státem. Využívali jsme k zásahům v Iráku a Sýrii tureckou infrastrukturu,“ uvedl.
Evropská komise doufá, že Turecko zůstane přesvědčeným partnerem EU v klíčových otázkách společného zájmu, jako je bezpečnost, migrace, stabilita regionu a boj proti terorismu, řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.
Pozitivní roli Turecka při řešení evropské migrační krize zdůraznila ve své gratulaci Erdoganovi německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž Berlín chce být partnerem „stabilního a pluralitního Turecka“. Ankara by měla zároveň posílit principy právního státu a podíl občanů na demokratickém rozhodování, podotkla kancléřka.
Česko neexistuje, vlastní ho Němci. Turkům kvůli propuštění Muslima tečou nervy
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina volební výsledek potvrzuje velkou Erdoganovu politickou autoritu a všeobecnou podporu způsobu, jakým řeší sociální a ekonomické problémy. Putin podle Kremlu též sdělil, že je připraven pokračovat v dialogu a spolupráci s Tureckem. Íránský prezident Hasan Rúhání v gratulaci Erdoganovi vyádřil naději, že vztahy mezi Íránem a Tureckem se dále posílí.
S kritikou na průběh kampaně dnes přišla OBSE, která zajišťovala volební pozorovatelskou misi. „Byli jsme svědky omezení základních svobod, což tyto volby ovlivnilo. Doufáme, že Turecko tato omezení zruší co nejdříve,“ řekl zástupce organizace José Ignacio Sánchez Amor.
„I když příležitosti nebyly rovnocenné, většina kandidátů mohla veřejnosti tlumočit svůj program,“ uvedla OBSE na tiskové konferenci v Ankaře. Podle agentury AFP jde o předběžnou hodnotící zprávu. Ohledně volebního dne v ní stojí, že „obecně byly dodrženy všechny postupy“. Určitá pochybení OBSE zaznamenala při sčítání hlasů, některé lístky nebyly orazítkovány komisemi, pod něž spadaly určité volební místnosti, a hlasovací lístky nebyly v místnostech systematicky zaregistrovány. Výtky se také týkaly přítomnosti nepovolaných osob - často policistů - a jejich zasahování do volebního procesu.
Turecká lira v reakci na Erdoganovo vítězství nejprve výrazně zpevnila vůči dolaru a euru hned ráno asi o tři procenta na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny. Postupně však o své zisky přišla kvůli obavám investorů ohledně dalšího směřování hospodářské a měnové politiky v Turecku.
Po sečtení 99,91 procenta hlasů volební komise oznámila, že Erdogan zvítězil ziskem 52,6 procenta a že jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) dostala v nedělních parlamentních volbách 42,5 procenta hlasů. Její spojenec nacionalistická Strana národní akce (MHP) získala asi 11 procent hlasů. Dohromady budou mít v 600místném parlamentu přes 53 procent křesel. Volební komise také oznámila, že posoudí podané stížnosti a konečný výsledek potvrdí 29. června. Mezi 600 poslanci má zasednout 78 žen.
Dále čtěte: