Aukční síň Procházka–Trans ars z Českých Budějovic se snaží již několik let profilovat na trhu s uměním, a to nejen v jihočeském regionu. Mimopražské aukce jsou zajímavé tím, že se do nabídky mohou dostat i mnozí kvalitní regionální autoři, kteří jsou v kraji známí a které na pražské aukční scéně nikdo nezná a obvykle nedraží. Neplatilo to ovšem v případě táborského Karla Valtera, který je naopak renomovaným a v Čechách známým malířem nejstarší generace a jehož dílo zůstalo na minulé aukci firmy Trans ars nevydraženo, zřejmě kvůli vysoké vyvolávací ceně.
Nejznámější a nejdražší autoři se dosud v Praze prodávají asi i proto, že klientela je zde jinak finančně strukturovaná. To však přestává platit a na seznam aukčních položek mimopražských aukčních síní se dostávají i nejvyhledávanější umělci. Na výše zmiňované dražbě se ale překvapivě neprodal ani jeden ze dvou nabízených Fillů (ve vyvolávacích cenách 600 a 700 tisíc korun). Pravděpodobně také proto, že Filla nemá, co se týká falz, příliš dobrou pověst. Naopak cenově si hodně polepšil třeba Alois Wachsmann, Felix Jenewein a přední autorka současného českého umění Adriena Šimotová. Její dílo se vyšplhalo z 36 tisíc na fantastických 200 tisíc korun a na aukci zaznamenalo vůbec nejvyšší nárůst ceny. Na jihu Čech se dobře prodává Arnošt Paderlík, a to zřejmě proto, že je bohatě zastoupen ve stálé expozici státní sbírky Alšovy jihočeské galerie Hluboká nad Vltavou. Jeho obraz se vydražil z vyvolávací ceny patnácti tisíc na třicet tisíc korun.
Na připravované dražbě nabídne aukční dům Procházka zájemcům celkem 277 položek výtvarného umění a starožitností včetně bibliofilií. Zájemci o kresbu si budou moci vybrat v rozumných vyvolávacích cenách z kvalitních autorů, jako jsou například Jan Bauch, Dana Puchnarová, Jiří Sozanský, Josef Váchal a Jitka Válová. V olejích může být raritou nabídky obraz Zdeňka Buriana Setkání v Andách za vyvolávací cenu 30 tisíc korun. V kolekci jsou také krajináři Antonín Hudeček, Václav Rabas a Jan Trampota v cenách od 22 tisíc do 80 tisíc korun. Nasazenou jedničkou ve vyvolávací ceně 300 tisíc korun je František Muzika a jeho signovaný obraz Pomník z roku 1939. Muziku vydražil Procházka na minulé aukci za 390 tisíc korun z vyvolávací ceny 260 tisíc a lze předpokládat, že zájem by měl být o tento obraz o to větší, čím doložitelnější je jeho původ. Totéž se týká nevelkého oleje na kartonu Františka Tichého Zátiší s ubrouskem, signovaného v roce 1934, který bude startovat na 200 tisících. V nabídce je rovněž zajímavý olej Jakuba Schikanedera Návrat za vyvolávací cenu 280 tisíc a nevelký olej Tři sestry Jiřího Karse za cenu 40 tisíc.
Tohoto autora znovuobjevil Vladimír Železný, který vlastní pěknou kolekci jeho děl. Na šedesáti tisících začne dražba obrazu Vesnice z roku 1922 všestranného umělce Zdenka Rykra, který měl před časem v Praze velkou retrospektivní výstavu. Jedenáctá dražba aukční síně Procházka začne 5. května ve 13 hodin v DK Metropol, Senovážné náměstí 2, České Budějovice.
Výstava
I.N.R.I – Bettina Rheims a Serge Bramly.
Jako vystřiženou z reklamního časopisu připravila známá Galerie Rudolfinum kontroverzní výstavu prací módní fotografky a filozofa. Podle autorů stála na počátku jejich projektu idea zpřítomnění příběhu Ježíše Krista dnešními prostředky a v několikaleté práci inscenovali svou verzi evangelií do současnosti. Protagonisty postav písma ovšem autoři nenalezli ve všedních situacích mezi obyčejnými lidmi, ale naopak mezi herci a modelkami. Podle autorů přes osmdesát velkoformátových barevných fotografií zachycuje dávný příběh v kulisách dneška. Zdá se ovšem, že v tomto případě vychází Ježíš přímo z módního časopisu. Nakolik jde o inscenovanou frašku či o výpověď, můžete posoudit ještě do 6. května v Galerii Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1.