Menu Zavřít

Espresso jako luxus? Sucha ve Vietnamu snižují produkci kávy a vytvářejí tlak na zvyšování cen

30. 4. 2024
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Odrůda známá jako robusta je základem espressa i dalších druhů káv, o které je stále větší zájem. Produkce ale kvůli změně klimatu naopak klesá
  • K největším světovým vývozcům robusty patří Vietnam a Brazílie, tedy země, které se aktuálně potýkají s dlouhodobým suchem. Vietnamští farmáři proto počítají s tím, že letos vypěstují o pětinu kávy méně než v minulém roce
  • Růstu cen navíc nahrává i vyšší spotřeba v asijských zemích, kde se loni v porovnání s rokem 2018 vypilo o 15 procent kávy více

Vietnam se společně s Brazílií řadí mezi hlavní exportéry kávové odrůdy robusty, která je součástí směsí na espresso i instantní kávy. Tamní pěstitelé ale v posledních měsících čelí dlouhodobému suchu způsobenému meteorologickým jevem El Niňo. Množství vypěstované kávy tak může meziročně výrazně klesnout, což pravděpodobně povede k růstu cen, jež podle agentury Bloomberg už nyní dosahují maxima za posledních 16 let.

Z údajů amerického ministerstva zemědělství citovaných serverem Business Insider vyplývá, že Vietnam produkuje až třetinu robusty na celém světě. Již prognózy z loňska ale upozorňují na propad trhu, který mají na svědomí hlavně nižší zásoby způsobené extrémním suchem. Nepříznivé klimatické podmínky navíc mají pokračovat i nadále.

Potraviny budou letos levnější než vloni. Jejich cena klesne díky bohaté úrodě obilí, komplikací může být špatné počasí
Přečtěte si také:

Potraviny budou letos levnější než vloni. Jejich cena klesne díky bohaté úrodě obilí, komplikací může být špatné počasí

V předchozích týdnech Vietnamská kávová asociace uvedla, že produkce od září 2023 do září 2024 by se mohla meziročně snížit až o 20 procent. Podobná situace je navíc také v Brazílii, kde se letos očekává slabší úroda.

„Nemůžeme přesně určit, kdy ceny dosáhnou vrcholu,“ řekla Bloombergu Tran Thi Lan Anh, zástupkyně ředitele vietnamského exportéra Vinh Hiep Co. Zároveň ale dodala, že podle farmářů a burzovních makléřů se odhadovaný růst pohybuje okolo 15 procent. Dále pak kávu zdražuje i vytváření zásob vietnamskými pěstiteli, kteří si drží až 13 procent produkce ze současné sklizně, neboť věří, že ji prodají později za vyšší ceny.

bitcoin školení listopad 24

V Asii nebývale roste poptávka

Kromě vývozu se Vietnam čím dál více soustředí také na dovoz levnější robusty z Brazílie. V souvislosti s rostoucím disponibilním příjmem se totiž rychle zvyšuje i tamní poptávka po kávě a lokální produkce přestává stačit. Podle údajů Mezinárodní organizace pro kávu se sice spotřeba Evropě stále nevyrovná, jen vloni ale byla poptávka v asijských zemích o 15 procent vyšší než v roce 2018, což představuje nejvýraznější rozdíl ze všech regionů.

Vyšší náklady se pochopitelně v cenách pro koncové spotřebitele neprojeví okamžitě. Ti si tedy zatím mohou vychutnávat své oblíbené kávové nápoje bez obav. Do budoucna ale musí se zdražením počítat, a to zejména v případě, že budou nepříznivé klimatické podmínky panovat i nadále.

  • Našli jste v článku chybu?