Menu Zavřít

EU chce bránit strategický průmysl před čínskými penězi

17. 3. 2017
Autor: Siemens,

Evropská komise chystá opatření, kterými chce chránit politicky motivovaným akvizicím evropských firem. A netají se tím, že svým plánem míří především na čínské aktivity. Chystanými nástroji hodlá bránit důležitou infrastrukturu i strategicky významný průmysl včetně vyspělých technologií.

Ochranné nástroje mají podle plánů Evropské komise (EK) bránit investorům ze zemí jako je Čína v nežádoucích nákupech firem. Mechanismy, na nichž EK pracuje, mají bránit politicky motivovaným akvizicím společností působících v oblasti obrany, infrastruktury, případně i některých dalších high-tech oborech.

Opatření se mají týkat i situace, kdy by o evropský podnik usilovala evropská dceřiná společnost zahraničního koncernu nebo ji chtěla koupit jakákoli firma, jejíž management infiltrovala „individua z nečlenských zemí EU,“ která by se tím dostala k informacím strategického významu, uvádí instituce doslova. Práva jednotlivých členských zemí transakci schválit nebo zamítnout by se však nové nástroje EU neměly dotknout.

Součástí návrhu příslušného Generálního ředitelství EK pro hospodářské otázky je seznam oblastí, které podle předkladatelů zasluhují zesílenou ochranu. Patří k nim letiště, přístavy, železniční infrastruktura i jejich dodavatelé stejně jako významné oblasti hi-tech sektoru.


Čtěte o nové čínské síle ve vzduchu:

Čína disponuje novou neviditelnou stíhačkou J-20

 Čínská stíhačka J-20


Evropská komise návrhem reagovala na iniciativu Německa, Francie a Itálie požadující lepší ochranu evropských zájmů. Německo znepokojují přibývající akvizice ze strany čínských firem i proto, že se při nich Číňané uchylují k neférovým praktikám. Rakouský server Industriemagazin v této souvislosti jmenuje případ bavorského výrobce robotů Kuka. Čínské firmy podle agentury Reuters v Německu za poslední rok vydaly bezmála 9,5 miliardy dolarů (237 miliard Kč).

Brusel ve svém návrhu opakovaně odkazuje na Čínu. Kromě strategických zájmů chtějí strůjci návrhu zvláštními mechanismy chránit evropský průmysl i před levným dovozem. Unie Čínu viní z toho, že nadprodukcí ocelářského průmyslu ohrožuje evropské firmy, které jim nemohou cenově konkurovat.

bitcoin_skoleni

Záměr expertů musejí ještě schválit ostatní generální ředitelství EK, která následně představí konkrétní návrh. Ten by pak musely schválit členské státy a Evropský parlament.

Dále čtěte:

V Česku aktivní CEFC cílí na ropu. Jedná o koupi čínských rafinerií

Nákupy za 250 miliard. Firemních akvizic v Česku loni přibylo o 56 procent


  • Našli jste v článku chybu?