Menu Zavřít

EU chce silnější pravomoci proti technologickým gigantům, mohla by je i rozdělit

2. 10. 2020
Autor: archiv

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton v rozhovoru pro Financial Times potvrdil ambice Evropské komise (EK) postavit se technologickým gigantům. Navrhovaná legislativa pod názvem Zákon o digitálních službách (Digital Service Act) počítá i s možností, že by EK mohla v případě extrémních podmínek vyloučit dotyčnou společnost z evropského vnitřního trhu. Konkrétní znění návrhu by mělo být představeno do konce roku.

Jedna z výrazných záležitostí evropské politiky je soupeření s technologickými giganty ze Spojených států, a to hned na více frontách. Evropským úředníkům a politikům se nezamlouvá hned několik aspektů jejich fungování – jak daní své zisky, zamezují šíření dezinformací, nakládají s daty evropských uživatelů a v neposlední řadě jak narušují hospodářskou soutěž na jednotném vnitřním trhu Evropské unie.

Proto letos EK navrhne legislativu, která by měla zajistit evropským institucím nástroje k tomu, aby se s problematickou praxí firem ze Sillicion Valley mohly lépe vyrovnat. Stávající zákony platí od začátku tisíciletí, kdy žádné sociální sítě ani monopolní vyhledávače nebyly aktuálním tématem – zkrátka, doba se změnila.

Zákon o digitálních službách, podle Bretona, má EK dát
možnost v případě potřeby nařídit americkým firmám, aby své evropské
pobočky prodaly do cizích rukou. Tímto krokem by mohlo dojít k rozdělení
monopolních korporací. Zároveň, Breton
zdůrazňuje, by se k podobným řešením mělo přistupovat pouze
v extrémních případech ohrožení zákazníků nebo hospodářské soutěže.

Breton v rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že uživatelé mají obavu o přílišnou moc velkých technologických platforem. „Potřebujeme větší dohled nad těmito obřími platformami,“ doplnil Breton. Jeho slova tak potvrzují trend, který je viditelný i na druhé straně Atlantiku – novodobé (technologické) korporace čekají změny, a to zejména v oblasti odpovědnosti za jejich přílišnou moc.

Součástí návrhu by měla být i hodnotící kritéria, která budou zahrnovat záležitosti typu odvádění daní či kolik času té konkrétní platformě zabere, než stáhne nelegální obsah ze svých stránek. I když by se mohlo zdát, že těmito prvky návrh EK směřuje k tomu, že jednotlivé platformy budou více zodpovědné za obsah uživatelů, tak by tomu tak být nemělo. Breton v rozhovoru pro Financial Times odmítnul, že by EK plánovala více zodpovědnosti za obsah přenést na provozovatelé sociálních sítí.

MM25_AI

Opačnou cestou se chce vydat americká administrativa pod
vedením prezidenta Donalda Trumpa. Právě on v průběhu letošního roku
podepsal výnosy, podle kterých by měly sociální sítě zodpovídat za obsah
vyprodukovaný jejich uživateli. Technologické platformy, a zejména Facebook,
byly v minulosti několikrát nařčeny z ignorování šíření dezinformací
a nenávistného obsah skrze jejich kanály, čímž mohly být v minulosti
ovlivněny americké volby nebo vraždění Rohingů v asijském Myanmaru.

  • Našli jste v článku chybu?