Státy Evropské unie se dohodly na zákazu dovozu íránské ropy. Informovala o tom dnes tisková agentura AFP.
Foto: Profimedia.cz
“Máme politickou dohodu o embargu,“ cituje AFP nejmenovaného diplomata z bruselského ústředí unie. Dohodu v pondělí ráno dojednali vyslanci členských zemí v unii. Odpoledne ji potvrdí ministři zahraničí unijních zemí na schůzce v Bruselu.
Embargo, kterým bude Evropa následovat Spojené státy, má Írán přimět k tomu, aby přestal obohacovat uran. Touto technologií může získat jadernou zbraň. Zákaz dovozu íránské ropy může islámskou zemi těžce zasáhnout. Státy Evropské unie odebírají pětinu íránské ropy, nejvíc po Číně.
Postihne však i unijní země, které íránskou ropu odebírají - Itálii, Řecko a Španělsko. Unie jim ale dovolí, aby embargo zavedly s odkladem několika měsíců. To jim umožní nahradit dodávky suroviny z Íránu. AFP píše, že na to dostanou čas do konce června. Do té doby by měly vypršet všechny kontrakty na íránskou ropu.
Ztráta íránské ropy bude citelná zejména pro Řecko, která z Íránu odebírá třetinu této suroviny. Írán původně hrozil, že pokud unie embargo vyhlásí, zablokuje Hormuzský průliv, klíčovou trasu pro přepravu ropy z Perského zálivu, což by surovinu výrazně zdražilo. V posledních dnech však své hrozby zmírnil. Američané dali najevo, že v případě blokády zasáhne jejich armáda.
Kromě ropného embarga se unie chystá na Írán uvalit finanční sankce. Mají zmrazit účty íránské centrální banky v cizině, z nichž by mohl být financován jaderný program islámské země. Česko na pondělním jednání v Bruselu zastupuje šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP09).