Menu Zavřít

EU: Veřejné zakázky mohou získat korupčníci

7. 9. 2011
Autor: profit

Česká republika dosud nereagovala na červencovou žádost Rady Evropské Unie o jasné legislativní opatření, které by zamezilo firmám s neprůhlednou majetkovou strukturou získávat veřejné zakázky.

Foto: Profimedia.cz

Připravovaná novela zákona o veřejných zakázkách tuto žádost zatím zcela ignoruje. Hrozí tedy, že hlavní korupční problém při případném přijetí novely opět nebude odstraněn a že z veřejných zakázek budou i nadále těžit korupčníci. Doporučení Rady Evropské unie, nejvyššího orgánu EU včlenila do svého návrhu změn zákona o veřejných zakázkách jako jediná Iniciativa Konec korupci!, která je společným projektem Nadačního fondu proti korupci (NFPK) a sdružení Veřejnost proti korupci (VPK).

Korupčníci dostanou tvrdou ránu jen tehdy, pokud parlament přijme kvalitní novelu zákona o veřejných zakázkách,“ říká Hana Marvanová z VPK. Podle ní však současný text novely takovou jistotu neskýtá. „Jde sice o krok správným směrem, ale malý a nedostatečný,“ tvrdí Hana Marvanová.

Doporučení Rady Evropské unie z 12. července 2011 v preambuli doslova uvádí, že „vláda ČR nedávno přijala opatření pro zvýšení transparentnosti zadávání veřejných zakázek“. Ovšem „jeden prvek regulačního rámce veřejných zakázek, konkrétně určitý druh akcií společností, který umožňuje zcela anonymní převod majetku, by neměl uniknout pozornosti“. V návaznosti na to pak po České republice pro období 2011 - 2012 požaduje „urychlit provádění protikorupční strategie v souladu se stanovenými cíli a přijmout příslušná opatření týkající se anonymního držení akcií“. Doporučení Rady EU bylo publikováno 12. července 2011 a iniciativa Konec korupci! předložila svůj návrh novely zákona o veřejných zakázkách 30. srpna 2011; ze strany iniciativy šlo tedy o promptní reakci na uvedený dokument nejvyššího orgánu EU.

MM25_AI

Výmluvy, že na úpravy novely je už pozdě prostě neberu,“ říká člen správní rady NFPK Stanislav Bernard. „Kdo chce proti korupci účinně bojovat, určitě časový prostor pro úpravy novely najde.

Podle Bernarda je iniciativa Konec korupci! výzvou nejen vládě a parlamentu, ale všem občanům, organizacím a spolkům, kterým není situace v České republice lhostejná. „Korupce se totiž týká nás všech, každého obírá o 1 000 korun měsíčně. Neuděláme-li něco s korupcí, budeme dál korupčníkům platit toto výpalné,“ uzavírá Bernard.

  • Našli jste v článku chybu?