Evropská komise příští týden navrhne soubor doporučení, aby podpořila užití informačních a komunikačních technologií v boji za snižování emisí skleníkových plynů. Brusel navrhne, aby firmy častěji používaly telekonference na úkor služebních cest.
Autor: Cisco
V březnu 2007 podpořili lídři EU cíle Evropské komise v boji proti změnám klimatu. Tento návrh je nazýván „20-20-20“ (do roku 2020 produkovat o 20 % méně emisí skleníkových plynů a mít v energetickém mixu 20 % zastoupení elektřiny z obnovitelných zdrojů). V prosinci 2009 se světoví politici sejdou v dánské Kodani, aby se pokusili definovat soubor cílů, které povedou ke snížení emisí oxidu uhličitého.
V této „bitvě“ hrají informační a komunikační technologie (ICT) klíčovou roli. Podle odhadů konzultační firmy McKinsey by časté používání inteligentních komunikačních zařízení mohlo snížit celosvětové emise oxidu uhličitého do roku 2020 až o 15 %.
V březnu 2009 spustila Evropská komise akční plán na podporu častějšího užívání ICT, aby tím podpořila přechod na energeticky efektivní, nízkouhlíkové hospodářství. Průmyslová odvětví zabývající se ICT byla povzbuzena, aby se vedle pomoci s ekologičtějším provozem v ostatních průmyslových odvětvích snažila snížit i své vlastní emise.
Komisařka pro informační technologie a média Viviane Reding avizovala blížící se soubor doporučení ve svém včerejším vystoupení v Evropském parlamentu. Jeden z hlavních návrhů je snížení soukromých služebních cest o 20 % tak, že by byly zčásti nahrazeny videokonferencemi. To by podle komisařky mohlo ročně ušetřit více než 22 milionů tun oxidu uhličitého.
Video a telekonference již nyní představují důležitou alternativu k reálnému dojíždění a cestování, přestože se zatím využívají pouze okrajově. Mnozí vyjadřují obavy, že současná infrastruktura si nebude schopna poradit s tak výrazným nárůstem v používání služeb, které závisejí na vysokorychlostním internetu.
Ve snaze vypořádat se s potenciálním nedostatkem infrastruktury informačních a komunikačních technologií zveřejní Komise do konce roku návrhy, jak investovat do sítí optických kabelů (tzv. sítě nové generace – NGN). Ty totiž mají postupně nahradit současnou internetovou infrastrukturu založenou převážně na mědi.
Více na
[[http: