Evropská unie dnes vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury na agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Ve společném prohlášení to dnes uvedli ministři zahraničí členských zemí bloku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Londýn musí podat důkazy, nebo se omluvit.
Unie podle prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury „bezohledný a nezákonný čin“, který ohrozil životy mnoha civilních občanů.
Unie bude podle textu dění nadále pečlivě sledovat. Prohlášení se ale nijak nezmiňuje o možných sankcích vůči Rusku v případě, že Moskva spolupracovat odmítne. Záležitostí se budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu zabývat také šéfové států a vlád zemí EU.
Ministři zahraničí evropského bloku, které dnes s postojem Londýna seznámil jejich britský kolega Boris Johnson, také vyzvali Moskvu, aby Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) okamžitě a zcela zpřístupnila program nervové látky známé jako Novičok (nováček).
Akce jménem COB: bývalý československý špion rozvířil britskou politiku
„Evropská unie je šokována ofenzivním použitím vojenské nervové látky, v Rusku vyvíjeného typu, poprvé za 70 let na evropském území,“ uvedli ministři zahraničí bloku. Libovolné použití chemické zbraně kýmkoliv je podle nich zcela nepřijatelné a představuje bezpečnostní hrozbu pro všechny.
Moskva spojování s tímto útokem odmítá. Její měnící se argumentaci ale dnes Johnson při příchodu označil za „stále absurdnější“. Jedná se podle něj o už známou strategii, která dvanáct let po vraždě Alexandra Litviněnka v Londýně už nemůže nikoho zmást.
Obvinění z otravy dvojího agenta jsou podle Peskova „ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná“. Za nesmyslná je už dříve označil i ruský prezident Vladimir Putin, kterého z přímé odpovědnosti za otravu obvinil minulý týden britský ministr zahraničí Boris Johnson. Putin o víkendu řekl, že Rusko žádné podobné jedy nemá.
EU v prohlášení také upozorňuje, že použití nervové látky je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, porušením mezinárodního práva a podkopáváním mezinárodního pořádku založeného na určitých pravidlech.
Přečtěte si také: