Zákonodárci Evropské unie dospěli po dlouhém vyjednávání k politické dohodě nad novými pravidly, která by měla zpřísnit dohled nad ratingovými agenturami jako jsou například Fitch nebo Moodys, které jsou označovány za jedny z hlavních viníků současné finanční a hospodářské krize.
Ratingové agentury jsou obviňovány z toho, jakou roli sehrály v průběhu finanční krize, zejména při vyhodnocování schopnosti dlužníků splácet své půjčky. Další obvinění se týkají možného konfliktu zájmů. Bankám jejichž zadlužení ohodnocovaly totiž agentury zároveň poskytovaly placené poradenství.
Neschopnost ratingových agentur zjistit skutečnou hodnotu cenných papírů po propuknutí finanční krize vyústila ve volání po zpřísnění regulace.
Komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy uvedl, že ratingové agentury nebyly schopné v sekuritizovaných produktech vyčenichat hnilobu a z těchto produktů se pak v období, kdy si banky odmítají navzájem půjčovat stala toxická aktiva.
Přestože se zpočátku vlády členských zemí a poslanci Evropského parlamentu nebyli schopni shodnout na rozdělení kompetencí, nakonec obě strany souhlasily s přijetím tvrdšího postupu cestou přísnějšího dohledu nad tímto odvětvím, jehož hodnota se pohybuje kolem 4 miliard eur a jemuž dominují americké nadnárodní agentury jako Standard & Poors nebo již zmíněná Moodys.
Nejvýznamnějším bodem dohody, k níž zástupci Evropského parlamentu, členských zemí a Evropské komise dospěli ve středu 15. dubna, je otázka registrace a dohledu nad ratingovými agenturami.
Podle dohody by měl za registraci úvěrových agentur dočasně odpovídat Evropský výbor regulátorů trhů s cennými papíry (CESR), který tvoří zástupci národních regulačních orgánů. Ratingové agentury přitom dosud žádnou registraci v Evropě nepotřebovaly.
Nová pravidla dále požadují, aby CESR vytvořil a spravoval databázi, v níž by byly uložené informace o minulých výsledcích ratingových agentur působících na území EU. To by uživatelům služeb ratingových agentur (například investorům) umožnilo rychle vyhodnotit přesnost jejich předpovědí a porovnat jí s předpověďmi konkurenčních agentur.
V souladu s předběžnými návrhy, které v březnu představila Evropská komise, by výkonem těchto úkolů měl být od roku 2010 pověřen nový evropský orgán, který má být zřízen za tímto účelem.
Parlament je „velice spokojen“
Dohled nad ratingovými agenturami budou zpočátku provádět národní regulační orgány. V druhé fázi tyto pravomoci přejdou na zmíněný evropský orgán. Evropský parlament, který od počátku prosazoval zřízení jediného orgánu, který by byl pověřen zároveň registrací i dohledem nad ratingovými agenturami, tuto dohodu přivítal.
„S dohodou jsem velice spokojen,“ říká Jean-Paul Gauzès, francouzský poslanec z EPP-ED, který má tuto agendu na starosti. Poslanec EurActivu sdělil, že návrh „zohledňuje otázky s nimiž přišel Parlament“.
Více na EurActiv.cz.