(reakce na hlavní téma Profitu č. 31/2008 o sílící koruně a zavedení eura)
„Léčit nadměrně sílící kurz české koruny rychlým přijetím eura je stejné jakobrzdit vlak tím, že se ještě rychleji roztlačí. Unáhlený vstup do mechanizmuomezujícího pohyb kurzu by dal koruně impulz k ještě rychlejšímu posilování,“píše Martina Martinovičová v Profitu o návrhu ČSSD, aby se obrana protispekulantům s měnou spojila s co nejrychlejšími přípravami na přijetí společnéměny.
Jak je vidět, autorce je zřejmé, že kurz koruny sílí „nadměrně“, ale z jejídalší argumentace vyplývá, že jakýkoliv zásah učiní změny kurzu ještěnadměrnějšími.
Buď se mýlí, nebo ví více než jiní. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůmaohlásil, že je připraven použít dostupné nástroje pro zkrocení nepřiměřenéhotempa zhodnocování české měny. Jenže i takto zkušený a mocný centrální bankéř májen omezené možnosti. Proto by si zasloužil politickou podporu, která byzkrátila chystanou bitevní vřavu.
Z této úvahy se odvíjel způsob, jakým ČSSD reagovala na zprávu, že ČNB můžesnížit sazby, přestože inflace stále drží dvojnásobně vyšší úroveň než jeinflační cíl. Kdyby ČNB bojovala proti inflaci, jak ji vyzývá premiér MirekTopolánek, nabízela by zvyšování sazeb. Jestliže slovní intervence guvernéraZdeňka Tůmy naopak spočívala v náznaku možného snížení kurzu, usoudili jsme, žeČNB chystá zásahy proti kurzu. Náš závěr: Pokud by se do toho pustila, je lepší,když to spojí s povinným pobytem v mechanizmu pro omezení pohybu kurzu ERM II.
Kombinace ERM II a předem stanoveného termínu pro vstup do eurozóny bys velkou pravděpodobností působila jinak, než jak vyplývá z vašeho článku.Spekulační tlaky by nejspíš ochably, protože centrální banka by hlídala kurzs větším nasazením a mohla by počítat se silnými pomocníky v podobě spoluprácecelého systému evropských centrálních bank. To bývá součástí ujednání o ERM II.S krátícím se časem by také narůstalo riziko pro spekulanty.
Zdálky vypadá ERM II jako „údolí smrti“, kterým je třeba projít s mimořádnouopatrností a také s určitou dávkou štěstí. Je to asymetrická cesta na pokrajistrže. Centrální banka v ERM II není poražena, když měna posílí víc, než by sipřála – má tam prostor až 15 procent a stále ještě plní kritéria. Dokonce se dájít ještě dál a posunout i centrální paritu, jak nám ukázali Slováci. Leč zpátkyni krok, nebo jen docela malý. Měna nesmí klesat o více než 2,25 procenta, protomusí centrální banka mnohem rozhodněji odrážet tlaky na oslabování. Případnéhogamblera, který by si to chtěl s českým trhem rozdat, může lákat situace, kdy jekoruna zády u zdi, za kterou nelze ustoupit.
Pravidla ERM II teoreticky takovou spekulaci zvýhodňují, ale záleží také nakonkrétní měně. Čím menší měna, tím vyšší riziko, protože snaha změnit kurz jevidět a láká ke spekulaci s opačným znaménkem. A kdo by chtěl riskovat velképeníze na překvapivou změnu kurzu – za hranice tržních očekávání ostatních, abyse na tom dalo vydělat – když se jedná o mizející malou měnu se solidnímimakroekonomickými základy? Jít draho proti větru? Stojí to za to? Nezapomeňme,že v tomto „údolí smrti“ nejde opravdu o život.
Kdyby koruna v ERM II ustoupila spekulaci a oslabila o něco víc, procesdvouletého pobytu v systému se přeruší a po čase začne znovu od začátku.Ekonomika si oddechne a šance exportu se zlepší. Ale bitva nebude pro spekulantylevná, protože intervence na trhu proti oslabení koruny jsou jednou z málapříležitostí, jak může centrální banka umazávat svoji obrovskou kurzovou ztrátu,když její devizové rezervy mají o dobrých sto miliard dnešních silných korunmenší cenu, než byla ta, za kterou byly původně pořizovány.
O život jde naopak teď. Každý den přibývá zpráv o tom, kterého vývozcenečekaný úprk koruny zaskočil vysokými ztrátami a kolika firmám dokonce vystavilparte. Česká měna přitom posiluje hlavně proto, že česká ekonomika má za sebouobdivuhodný příběh exportní expanze. Jestliže tento příběh skončí, lidé přijdouo práci a s tím i o radosti, které mají z překvapivě pevné koruny jakospotřebitelé. Jak dlouho však bude fungovat i spekulační zesilovač kurzu, tonikdo neví. Skončí na podzim, až se zhodnotí desítky miliard korun dividendvyplácených do zahraničí? Úvahy o euru nejsou nějaké dobrodružné choutky nebofantazie, ale vnucená hra, kterou je nutné přijmout, nechceme-li být ze hry.