Menu Zavřít

Eurobarometr: Evropané vidí budoucnost EU nadějně. Důvěra v Unii roste

2. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Rok po referendu v Británii vidí stále více lidí v EU budoucnost Evropské unie nadějně. Téměř většina Evropanů je nyní optimistická, také pokud jde o hospodářskou situaci v jejich zemích a roste důvěra v Evropskou unii: nyní dosáhla nejvyšší míry od roku 2010; podpora eura je nejvyšší od roku 2004.

Kromě toho většina respondentů z jedenácti zemí mimo EU, kteří byli dotazováni poprvé, tvrdí, že mají o EU pozitivní mínění. To jsou některé hlavní výsledky nejnovějšího standardního průzkumu Eurobarometr, který byl dnes zveřejněn spolu s bleskovým průzkumem Eurobarometr pod názvem Budoucnost Evropy - názory ze zemí mimo EU.

Většina Evropanů (56 procent) se staví k budoucnosti EU optimisticky - to představuje nárůst o šest procentních bodů ve srovnání s podzimem 2016. Největší nárůst byl zaznamenán ve Francii (55 procent - o 14 procentních bodů od loňského podzimu), Dánsku (70 procent - o 13 bodů) a Portugalsku (64 procent - o deset bodů). Kromě toho se 68 procent Evropanů cítí být občany EU, což je nejvyšší hodnota, která kdy byla u tohoto ukazatele dosažena.

Téměř polovina Evropanů se domnívá, že současná hospodářská situace v jejich zemi je „dobrá“ (46 procent, tedy o pět procentních bodů od podzimu roku 2016). V České republice označilo celkový stav národní ekonomiky za dobrý 62 procent respondentů. To je o dvě procenta víc, než například obyvatelé Belgie a o 21 procent víc, než obyvatelé Maďarska.


Přečtěte si o hospodářské situaci v Evropě:

Esej: Stará skvělá Evropa

 Evropská ekonomika včetně té české roste, škarohlídů ale neubývá


Pokud jde o finanční situaci své domácnosti, označilo ji za celkově dobrou 68 procent dotázaných v Česku, a pracovní situaci vnímá jako dobrou 61 procent českých respondentů.

V eurozóně podporují euro téměř tři čtvrtiny respondentů, což je nejvyšší hodnota od podzimu 2004. V šesti zemích - na Slovensku, v Německu, Estonsku, Irsku, Slovinsku a Lucembursku - podporuje euro 80 procent nebo více respondentů.

Terorismus je nyní nejvýznamnějším tématem, které občané zmiňují, když je řeč o problémech, jimž EU v současnosti čelí. Přistěhovalectví, které bylo jednou z hlavních obav od jara 2015, je nyní druhým nejčastěji uváděným problémem. Se značným odstupem následuje hospodářská situace, stav veřejných financí v členských státech a nezaměstnanost.

Dotázaní obyvatelé Česka rovněž označili za hlavní problémy, kterým čelí EU, terorismus a přistěhovalectví. Pokud jde o největší problémy v naší zemi, uvádí 29 procent rostoucí ceny, inflaci a stoupající životní náklady. Po nich následuje s 23 procenty přistěhovalectví následované vládním dluhem s 21 procenty. Terorismus skončil se sedmi procenty předposlední před bydlením a otázkami životního prostředí, klimatu a energií.

Průzkum Eurobarometr posuzoval vůbec poprvé vnímání Evropské unie v jedenácti zemích mimo EU. Tyto země představují 49 procent světové populace a 61 procent celosvětového HDP. Ve třech nejlidnatějších z dotazovaných zemí (Čína, Indie a USA) zaujímají nejméně tři čtvrtiny respondentů k EU kladný postoj.

Respondenti ve většině zemí zařazených do průzkumu zaujímají k EU kladný postoj: 94 procent v Brazílii, 84 procent v Číně, 83 procent v Indii, 76 procent v Japonsku, 79 procent v Kanadě, 75 procent v USA, 67 procent v Austrálii a 54 procent v Turecku.

Zároveň platí, že respondenti v zemích nacházejících se ve větší blízkosti EU (Rusko, Norsko a Švýcarsko) mají spíše smíšené pocity (na EU má pozitivní názor 43 až 46 procent z jejich obyvatel).

bitcoin školení listopad 24

Průzkum v dotazovaných zemích rovněž ukázal, že EU je v celosvětovém měřítku vnímána jako „místo stability v neklidném světě“.

Dále čtěte:

Průzkum: Svět se obává Islámského státu a globálního oteplování

Přesně uprostřed. Praha je v atraktivitě světových metropolí na 30. místě ze 60

Social Watch: Česko představuje druhý svět, za Západem zaostává


  • Našli jste v článku chybu?