V České republice se v současnosti připravuje novelizace energetického zákona, která se výrazně dotkne především trhu plynem. Reaguje tak na vloni v srpnu přijatou evropskou Směrnici Eč 2003/55, která výrazně mění podmínky právě trhu s plynem, jenž se liberalizuje.
I když tento proces se dal v podstatě očekávat (obdobný vývoj byl již dříve v oblasti elektrické energie a bylo zřejmé, že plynárenský trh čeká zhruba stejná cesta), zástupci českého plynárenství sdružení v České plynárenské unii se rychlostí liberalizace cítí zaskočeni. Poukazují na to, že mají velice krátkou dobu na přípravu nutných transformačních kroků (plynárenský trh by se měl plně liberalizovat zhruba do roku 2007). Vyplynulo to ze slov prezidenta České plynárenské unie Josefa Kastia, která pronesl v pátek 11. července po dvoudenní konferenci pro členy Evropské asociace zemního plynu (Eurogas), jež se tentokrát konala v Praze.
Na jednání Eurogas byl zvolen nový prezident této mezinárodní organizace - stal se jím Brit Simon Lewis. Pražského shromáždění evropské plynárenské organizace se zúčastnili i zástupci nových členských zemí EU. V nové struktuře jsou nyní zastoupeny jak národní oborové organizace, tak i přímo podnikatelské subjekty. Nový prezident uvedl, že Eurogas bude i nadále usilovat o větší vliv v Bruselu, a to i při přímých jednáních s Evropskou komisí.
VŠE SMĚŘUJE K UVOLNĚNÍ TRHU
Za tři hlavní trendy plynárenství označil liberalizaci, konvergenci a bezpečnost zásobování energiemi. Liberalizaci energetického trhu se bude rozvíjet nejen ve starých, ale i v nových členských zemích unie. Konvergence znamená propojování plynárenských a elektrárenských firem.
Evropa, která je závislá na vzdálenějších zdrojích zemního plynu -z Ruska, Blízkého východu a Afriky -musí rovněž spolupracovat na zajištění dostatečných zdrojů, které pokryjí rostoucí požadavky využití zemního plynu pro výrobu elektřiny.