Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli v roce 2014 zvoleni za ANO, zakládají politické hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v květových volbách do Evropského parlamentu i působit na domácí politické scéně. Hnutí má být proevropské, hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku, dodal.
Telička a Ježek společně s právníkem Alešem Novákem a sociologem Martinem Převrátilem dnes oznámili vznik přípravného výboru hnutí Hlas. Podpisy pro registraci hnutí na ministerstvu vnitra už sbírají. Podle Teličky je dost času pro to, aby se hnutí zaregistrovalo a připravilo kandidátku pro evropské volby. Lhůta pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.
Místopředseda EP Telička uvedl, že ho oslovili představitelé více subjektů s možností spolupráce v evropských volbách, jako smysluplné vnímal ale až jednání s Novákem a Převrátilem. Společně chtějí vytvořit otevřenou politickou platformu, která dá prostor novým tvářím a odborníkům, kteří se chtějí politicky angažovat, ale nevidí tu možnost v tradičních politických stranách.
Hnutí Hlas má být podle Teličky středový subjekt, který bude prosazovat moderní ekonomiku a usilovat o zmenšování rozdílů ve společnosti. Telička přitom nemá pocit, že by v této části politického spektra byla příliš velká konkurence a že by jeho hnutí dále štěpilo proevropské síly v Česku.
Telička před pěti lety vedl kandidátku ANO do Evropského parlamentu, Ježek byl na druhém místě. Oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO na zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí. Oba se s ANO rozešli kvůli odlišným názorům s předsedou hnutí Andrejem Babišem na evropskou i českou politiku.
Přečtěte si:
Evropský projekt čelí největšímu ohrožení od války, říká kandidát na šéfa komise Weber
Ježek dnes odmítl, že by rozchod s ANO a vytvoření vlastního hnutí bylo možné považovat za nějakou zradu, jak o tom v minulosti mluvil Babiš. Připomněl, že s ANO začali s Teličkou spolupracovat v roce 2013, kdy se preference hnutí pohybovaly kolem jednoho procenta a že se tehdy shodovali v programovém směřování. „Když jsme viděli, že ANO nabírá jiný kurz, snažili jsme se ho do jeho kurzu vrátit. Když se to nedařilo, tak jsme ho opustili, když mělo 30 procent hlasů. To není projev nějakého konjunkturalismu, oportunismu,“ řekl.
Telička věří tomu, že dřívější spolupráce obou europoslanců s ANO nebude odrazovat možné voliče nového hnutí. „V kampani tomu budeme čelit, ale máme čisté svědomí a schopnost to vyargumentovat,“ řekl.
Telička s Ježkem nejsou jediní, kdo před evropskými volbami zakládají nové politické uskupení. Europoslanec Jaromír Štětina, který byl před pěti lety zvolen za TOP 09, oznámil v prosinci vznik vlastního hnutí Evropa společně, za které chce obhájit mandát v EP. Uskupení pro eurovolby připravuje také advokátka Klára Samková, představit ho chce příští týden.
Dále čtěte: