Menu Zavřít

Eurotajnůstkáři

15. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Mezi poslanci, kteří nezveřejnili prohlášení o finančních zájmech, jsou i dva Češi

Sedmačtyřicet evropských poslanců z celkového počtu 732 odmítlo dát souhlas se zveřejněním jejich „prohlášení o finančních zájmech“ na internetových stránkách parlamentu. Jsou mezi nimi i dva Češi: Milan Cabrnoch z Občanské demokratické strany a komunista Jaromír Kohlíček.

FIN25

Jen Zelení jsou čistí.

Povinnost ohlásit všechny své další výdělečné aktivity a vedlejší příjmy mají každoročně všichni členové Evropského parlamentu. Centrální registr těchto prohlášení je přístupný veřejnosti v obou hlavních jednacích městech parlamentu, Bruselu i Štrasburku. Zveřejnění europoslaneckých přiznání na internetu však není automatické, poslanci, kteří si to nepřejí, mohou požádat o výjimku.
Přiznání finančních příjmů začala být umisťována na internet v červenci 2001. Europoslance k tomu donutila kampaň prestižního týdeníku European Voice, který vydává skupina The Economist. Hlavním mottem kampaně bylo, že zpřístupnění přiznání mimoparlamentních finančních zájmů může zabránit potenciálním případům konfliktu zájmů.
Ačkoliv už od té doby uplynuly čtyři roky, sedmačtyřicet europoslanců výzvy k větší transparentnosti stále ignoruje. Nejde přitom o nějaký stranický nebo národní odpor, poslanci-tajnůstkáři pocházejí prakticky ze všech parlamentních politických frakcí kromě Zelených. Jsou mezi nimi zástupci třinácti států Evropské unie.
Při dělení podle národností s přehledem vedou Italové: celkem deset poslanců z Apeninského poloostrova nemá prohlášení o finančních zájmech na svých poslaneckých stránkách. Následují s osmi poslanci Francouzi a Poláci. Mezi hříšníky jsou Britové a Němci (po pěti), následováni Slováky, Portugalci a Čechy (po dvou) a na závěr i jeden Belgičan, Ir, Slovinec, Kypřan a Švéd.
Dvaadvacet poslanců zastupuje momentálně nejsilnější frakci v parlamentu, pravicovou Evropskou lidovou stranu-Evropské demokraty (EPP-ED). Tři z „neprůhledných“ poslanců - Polák Dariusz Grabowski, Brit James Nicholson a Němec Godelieve Quisthoudt-Rowohl - dokonce sedí na velmi významných parlamentních postech. Jsou totiž takzvanými kvestory, zodpovídajícími za finanční a administrativní záležitosti, které se týkají přímo poslanců. Spolu s předsedou a místopředsedy Evropského parlamentu tvoří pět volených kvestorů předsednictvo tohoto důležitého unijního orgánu. Dotazník nezveřejnil ani viceprezident skupiny EPP-ED Ital Lorenzo Cesa.
Vedlejší příjmy na internetu neuvedlo sedm socialistů, sedm poslanců ze skupiny Nezávislosti a demokracie (ta sdružuje nejvíce antiintegrační členy parlamentu), dva zástupci frakce Evropská sjednocená levice (do ní patří i čeští komunisté) a dva poslanci konzervativní Unie pro Evropu národů. Zbývající hříšníci patří mezi nezařazené.

Prostě to neudělám!

Někteří „přistižení“ poslanci nyní tvrdí, že se jen přehlédli, případně zapomněli. „Bylo to přehlédnutí. Nemám s tím žádný problém, brzy to napravím,“ řekl týdeníku European Voice, který na nesrovnalosti přišel, parlamentní kvestor James Nicholson. Stejně tak reagoval i Ital Lorenzo Cesa, lídr frakce EPP-ED.
Další poslanci o příležitosti informovat veřejnost o svých aktivitách zřejmě ani netušili. Alespoň to tvrdí. „Nemám žádný konkrétní důvod, proč bych dal či nedal souhlas se zveřejněním zmíněného prohlášení,“ sdělil týdeníku EURO europoslanec za ODS Milan Cabrnoch. „Pokud vím, nikdo mne o zveřejnění podobné informace na www.cabrnoch.cz nežádal. Žádné jiné vlastní internetové stránky nespravuji. Pro rok 2005 jsem jako bývalý poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky podal své přiznání do Senátu, kde je vám k dispozici,“ dodal. Webové stránky, na kterých ostatní poslanci svá přiznání zveřejňují, však patří přímo parlamentu a starají se o ně parlamentní úředníci. Každý poslanec – včetně Milana Cabrnocha - má na nich svůj odkaz.
Jiní členové Evropského parlamentu ale trvají na svém a dát přiznání finančních zájmů na internet i nadále odmítají. „Žádný zvláštní důvod, proč jsem to nezveřejnil, nemám,“ řekl například Polák Grabowski. „Ale pokud vím, nemáme žádnou povinnost to udělat. Já jsem se rozhodl, že to prostě neudělám,“ dodal polský europoslanec.
Levicový poslanec Kohlíček na e-mailové výzvy týdeníku EURO ke zdůvodnění svého postoje během posledního týdne nezareagoval.
Další poslanci sice prohlášení o finančních zájmech na internetu publikovali, jeho obsah je ale velmi sporný. Například český europoslanec Vladimír Železný, bývalý ředitel televize Nova, ve svém prohlášení uvedl pouze jméno a datum, jinak je formulář zcela prázdný. Dokonce se pod něj ani nepodepsal.
Ostatní čeští zastupitelé ve svých prohlášeních obvykle uvádějí stejnou větu: „publikační a přednášková činnost“.
Evropský parlament – krátce poté, co se o případ začala zajímat média – změnil své internetové stránky a „přiznání finančních zájmů“ momentálně chybí na většině webových stránek poslanců. Zatím není zřejmé, zda k tomu došlo na nátlak postižených poslaneckých frakcí.

  • Našli jste v článku chybu?