Menu Zavřít

Evropa jde pomáhat do Mali. Co ji tam čeká?

7. 2. 2013
Autor: reuters

Francouzské jednotky osvobodily sever Mali od islamistických povstalců a francouzský ministr zahraničí oznámil, že v březnu se vojáci stáhnou. Oslavy jsou nicméně poněkud předčasné.

Všichni jsou zajedno v tom, že tím evropská mise v Mali nekončí. Tamní státní aparát je v rozkladu, mnoho povstalců uteklo do nepřehledných hor. Země potřebuje volby, výcvik armády, s nímž by měli pomoci i čeští vojáci, rady, peníze. Objevuje se také strašák v podobě paralel s vývojem v Afghánistánu.

Die Tageszeitung: Co bude vítězstvím?

Francie splnila svou povinnost, teď může jít. Tak snadné to nebude a ví to i prezident François Hollande. Jeho sobotní návštěva fronty v Mali se zvrhla v sice pochopitelnou, ale přesto předčasnou oslavu vítězství. Úleva pro Malijce je jistě velká a skutečná. Především na severu, kde obyvatelstvo již téměř rok trpí pod diktátem a násilím islamistických fanatiků.

Díky vytlačení teroristů se podařilo na severu obnovit svého druhu pořádek a na jihu postavit na nohy státní instituce. První kolo Francie bezpochyby vyhrála. Hollande je pyšný, že jeho země úspěšně zvládla to, co nazývá „francouzským džobem“.

Začínající nová fáze je ale z politického i vojenského pohledu mnohem složitější a podle všech předpokladů méně reálná než třítýdenní blitzkrieg proti v zásadě neviditelnému nepříteli. Mali zůstává jednou z nejchudších zemí světa a od vojenského puče v březnu 2012 nemá funkční státní aparát, takže ani není s kým jednat. Proto musejí pomoci ty země severní polokoule, které zatím Francii nechaly v aktivitě samotnou.

Podle Hollanda Francie v Mali srovnala účty. Bývalá koloniální mocnost už Malijcům nic nedluží. To je příliš hezké, aby to byla pravda. Až se v zemi obnoví ústavnost a zvýší bezpečnost, Francie se bude jako první hlásit o své desátky.

Der Standard: Vzhůru do Afriky

Jen dva týdny po referendu o branné povinnosti bylo spolkové vojsko požádáno o nasazení v Mali. Pro ÖVP je to příležitost udržet téma bezpečnosti v diskuzi – a klást otázky. Půjde-li vše dobře, může šéf strany a ministr zahraničí Michael Spindelegger poukázat na to, že armáda s brannou povinností je nejlepší základ pro všechny myslitelné akce. A pokud bude vojenská kampaň drhnout, bude možné hodit odpovědnost na neoblíbeného šéfa armádního rezortu Norberta Darabose.

Rudý ministr v čele obrany ví o těchto možnostech, má ale též zkušenosti s nasazením v Čadu, do nějž byl zrovna tak zatažen Spindeleggerem a které vojsko úspěšně zvládlo. Ví o mezinárodních mechanismech takové kampaně i o možném personálním rozvoji, který se mu v případě úspěchu nabízí.

Především však Darabos ví, že se na sbor může spolehnout. Ačkoli experti zpochybňují, zda může bez dalšího poslat do Afriky deset lékařů s kvalifikací členů komanda, celá akce má dobré vyhlídky. Naše armáda získává krok za krokem nové kompetence a rozhled – na rozdíl od malých partajníků.

Financial Times: Africká Tora Bora

Pokud se pohoří Adrar des Ifoghas nemá stát západoafrickou verzí horského masivu Tora Bora, místa, odkud islamisté řídí svůj džihád, potřebuje Mali pomoc s opravou svého politického systému stejně jako s naháněním džihádistů v jejich jeskyních. Vytlačení islamistických povstalců z důležitých měst na pouštním severu Mali v tu chvíli vypadá jako ten jednodušší kousek celého úkolu.

Stejně jako před deseti lety v Afghánistánu také v Mali povstalci napojení na Al-Káidu utekli do terénu ideálního pro guerrilovou válku. Francie proto musí svou strategii odchodu ze země vážit na lékárenských vahách. Dát dohromady malijskou politiku bude zcela zásadní, má-li být uchována naděje na udržitelný mír. Dnešní politický stav země je jeden velký binec. Tamní vláda bude potřebovat pomoc a radu při plnění delikátního úkolu, jímž je vyjednání klidu na válkou rozervaném severu. Po afrických konfliktech se příliš často považuje za všelék organizace voleb.

V Mali, na Pobřeží slonoviny, v Kongu, tam všude může být opak pravdou, pokud se volby podaří zmanipulovat. Existuje i nebezpečí, že při spěšném přepisování ústavy, registraci voličů a oživování demokracie, to vše za šest měsíců, budou přehlédnuty problémy klíčové pro budoucí stabilitu. Francie udělala první krok k obnovení suverenity Mali.
Aby se země znovu sjednotila a stabilizovala, bude potřeba mnohem více ochotných rádců, času i peněz.


Čtěte také:

Francouzi se z Mali brzy stáhnou, do Afriky naopak zamíří Češi

WT100

Francie zahájila pozemní operaci v Mali

Francouzská intervence v Mali potrvá několik týdnů


  • Našli jste v článku chybu?