Menu Zavřít

Evropa musí pomoci malým firmám

10. 12. 2008
Autor: Euro.cz

Pracovní místa nevytvářejí politici, ale lidé, kteří jsou ochotni vzít na sebe riziko a pustit se do podnikání.

Udržitelný růst v tržní ekonomice byl vždy závislý na podnikatelském potenciálu. V Evropě je to právě 23 milionů malých a středních podniků, které zaměstnávají téměř 70 procent pracovníků v soukromém sektoru a které v posledních deseti letech vytvořily valnou většinu nových pracovních míst v Unii.

Maximální využití potenciálu malých a středních podniků může napomoci nastartovat růst v době krize. Nedávné události na finančním trhu vážným způsobem otřásly důvěrou ve fungování globálního hospodářství. Po šoku způsobeném náhlým nárůstem cen surovin, energie a potravin čelí velké i malé podniky potížím s nedostatečnou likviditou a nabídkou úvěrů a se snižující se poptávkou po svých produktech a službách. Občané i podnikatelé od politiků očekávají, že se zhostí své odpovědnosti a naleznou vhodné řešení.

České Businessinfo příkladem

Díky tomu, že politika zaměřená pouze na malé a střední podniky funguje již od roku 2005, můžeme se nyní o některé její výsledky opřít. Ve většině členských států EU fungují centralizovaná informační střediska sloužící začínajícím podnikatelům. Rovněž byla v řadě zemí zjednodušena procedura pro založení firmy. Kromě toho malým a středním podnikům pomáhá služba na podporu podnikání v EU, síť Enterprise Europe Network. Poskytuje poradenství v oblasti podnikání a inovací, pomáhá se zprostředkováním služeb a informuje o důležitých politikách EU.

Existuje však řada příkladů, které dokazují, že toho lze udělat mnohem více. Například Česká republika by mohla sloužit za příklad ostatním tím, že vytvořila oficiální portál pro podnikatele, „Businessinfo“, na kterém mohou malé a střední podniky nalézt různé informace, pomoc nebo kontakty ohledně své podnikatelské činnosti. Jsem si jist, že česká zkušenost s využitím internetu pro poskytování informací malým a středním podnikům může ostatní inspirovat.

Nejprve mysli v malém

I když jsou podmínky v jednotlivých členských státech různé, musíme mít společný cíl – více ocenit přínos podnikatelů pro společnost. Zákon o drobném podnikání chce do politického rozhodování na evropské úrovni včlenit zásadu „Nejprve mysli v malém“. V této situaci je tato snaha daleko potřebnější než kdykoli předtím.

K tomu je potřeba, aby všechny zúčastněné strany v EU pomohly malým a středním podnikům uvolnit zdroje, které budou soustředěny na skutečně přínosné činnosti. Oblasti, kde se vyskytuje nadbytečná byrokracie, nejsou pro podnikání příliš přitažlivé. Vlády členských států EU, regionální a místní orgány tudíž musejí spojit síly a umožnit rozvoj potenciálu malých a středních podniků.

V této souvislosti jsme již předložili důležité legislativní návrhy na snížení sazeb DPH v některých odvětvích s vysokým podílem lidské práce a na ustavení nového statutu evropské soukromé společnosti, který usnadní přeshraniční podnikání malých a středních podniků. Rovněž jsme změnili pravidla pro udělování státní podpory, aby vnitrostátní a regionální orgány měly větší volnost při podporování malých a středních podniků.

Třicet miliard pro malé podniky

bitcoin_skoleni

V klíčové finanční oblasti se nyní na evropské úrovni snažíme pomoci malým a středním podnikům přestát nepříjemné okolnosti bankovní krize. Evropská investiční banka uvolnila dalších 15 miliard eur, takže celkem asi 30 miliard eur napomůže v období let 2008 až 2011 k lepšímu přístupu malých a středních podniků k finančním prostředkům v podobě půjček, rizikového kapitálu nebo kombinace obou. Tato opatření jsou nutná, neboť pomůžou obnovit kapacitu bank, které pak budou schopny poskytovat tolik potřebné peněžní prostředky malým a středním podnikům.

Dohoda Evropské unie podniknout společné akce, jež povzbudí růst a zaměstnanost, dokazuje její odhodlání a schopnost mobilizovat různé zdroje ve chvíli, kdy je to potřeba.

  • Našli jste v článku chybu?