Petrohrad, respektive Rusko, a tím pádem vlastně i Evropa se bude moci pyšnit zcela novým nejvyšším mrakodrapem. Kdy přesně se tak stane a kolik bude projekt stát, je zatím nejasné, většina ostatních podrobností už nicméně zveřejněna byla. A vyplývá z nich, že Lachta Centr II, jak se budova jmenuje, bude v mnoha ohledech výjimečná.
Stavba bude po dokončení měřit úctyhodných 703 metrů. To mimo jiné znamená, že bude o celých 403 metrů vyšší než Eiffelovka, o 322 metrů vyšší než slavná Empire State Building a o jednasedmdesát metrů vyšší než Šhanghajská věž. Co do výšky ji aktuálně překoná se svými 828 metry jedině dubajský mrakodrap Burdž Chalífa.
Že by bylo další Lachta Centr v Guinessově knize rekordů zapsáno „pouze“ jako nejvyšší stavba v Evropy a druhá nejvyšší na světě, se ovšem obyvatelé ruského Petrohradu rozhodně obávat nemusejí. Skotský architekt Tony Kettle ze studia The Kettle Collective, které za jejím návrhem stojí, se totiž rozhodl, že bude současně disponovat rovněž vůbec nejvýše umístěným obyvatelným patrem. To se má nacházet ve výšce 590 metrů a bude na stejném podlaží jako jedna z vyhlídkových teras.
Tvar, který plní dvě hlavní funkce zároveň
Vedle výšky zaujme nově plánovaná budova i samotným tvarem. Torzo petrohradského mrakodrapu se bude vinout vzhůru k nebesům podobně jako šroubovice DNA. Navíc bude rozděleno na dvě části – vnitřní a vnější. Uvnitř se bude nacházet soustava spirálových atrií, kterou budou zvnějšku „obepínat“ podobně vinuté sloupy.
„Návrh (tvaru mrakodrapu) je jak estetický, tak praktický, jelikož významně zredukuje vliv větru na samotnou strukturu, díky čemuž její stavební prvky nebudou muset být tak robustní,“ cituje Kettla web CNN.
Druhý ruský „supermrakodrap“
Ještě minimálně jedna věc je na zmíněné budově více než pozoruhodná, a sice její lokace. Vyroste totiž v severozápadní části širšího centra města, hned vedle původního, 462 metrů vysokého Lachta Centr, v němž sídlí ruský těžařský gigant Gazprom a které zároveň platí za nejseverněji položený mrakodrap na světě. Dvě nejvyšší stavby Evropy tak budou prakticky stát v těsném sousedství.
Podle Kettla, který se shodu okolností před dlouhými 15 lety podílel i na návrhu jejího předchůdce, bude mít budova celkem 150 pater. Ta poskytnou jejím „nájemníkům“ zhruba 220 tisíc čtverečních metrů užitné plochy. Pro srovnání: původní petrohradské Lachta Centr, které bylo vůbec první „super vysokou“ stavbou v Rusku (mrakodrap měřící více než 300 metrů), jich má „jen“ sedmaosmdesát.
„Vzhledem k důležitosti stavby nebude tento projekt jen mezníkem v historii města, ale bude mít i národní význam, jelikož tak díky němu dostane Rusko možnost celému světu ukázat, že to s rozvojem byznysu, inovací a kreativního myšlení myslí vážně,“ dodal výkonný ředitel studia Kettle Collective Colin Bone.