Menu Zavřít

Evropská centrální banka: Euro dál ztrácí půdu pod nohama jako mezinárodní měna

5. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Použití eura jako mezinárodní měny za poslední rok mírně kleslo. Důvodem byla hlavně obava z politických rizik a stále vyšší používání měn rozvíjejících se zemí, jako je čínský jüan. Euro si však upevnilo úlohu rezervní měny a jeho pozice druhé nejvýznamnější měny na světě zůstává neohrožena. Vyplývá to ze zprávy Evropské centrální banky (ECB).

„Velmi jednoduchý vzkaz zní, že euro dál ztrácí půdu pod nohama jako mezinárodní měna,“ řekl člen výkonné rady ECB Benoit Coeuré. „Euro je však nepochybně druhou nejdůležitější měnou v mezinárodním měnovém systému,“ dodal podle agentury Reuters.

Centrální banky nadále zvyšují své rezervy v eurech. To částečně odráží názor, že eurozóna se pomalu dostává z vleklé dluhové krize a ukazuje, že euro bude navzdory šokům dál vnímáno jako bezpečný uchovatel hodnoty. Celosvětově bylo na konci loňského roku téměř 20 procent devizových rezerv v eurech a objem rezerv v eurech by mohl dále růst, dodal Coeuré.

Naopak se snižuje význam eura při poskytování mezinárodních úvěrů a při obchodování na devizových trzích. Dluh vydaný v eurech je mnohem nižší než před finanční krizí.


Společná měna Evropany poslala proti sobě, míní architekt eura Issing

 Otmar Issing


Nejdůležitější světovou měnou zůstává americký dolar. Ten tvoří 64 procent devizových rezerv po celém světě a zhruba 42 procent všech mezinárodních plateb se uskuteční v dolarech.

Vzhledem k rostoucímu významu čínské měny ECB na začátku letošního roku umístila do svých devizových rezerv jüany v hodnotě 500 milionů eur (13,1 miliardy korun). Coeuré ale upozornil, že další nákupy jüanů by mohly následovat.

FIN25

Celosvětově má čínský jüan na devizových rezervách podíl 1,1 procenta a v jüanech se uskuteční 1,7 procenta mezinárodních plateb.

Přečtěte si také:

ECB ustupuje od stimulační politiky, úroky dál snižovat nebude

Strážce eura Draghi: Kdo chce z eurozóny, musí napřed splatit všechny dluhy

Je čas zvýšit sazby. V Německu roste kritika ECB


  • Našli jste v článku chybu?