Evropská komise chce dostat pod kontrolu stínové bankovnictví a zahájila tak veřejné konzultace o tom, jak by regulace měla vypadat. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
Foto: Profimedia
Stínové bankovnictví, tedy nebankovní instituce poskytující například různé úvěry, do určité míry plní podle Evropské komise významné funkce ve finančním systému, když vytváří třeba dodatečné zdroje financování a investorům nabízí alternativu k bankovním vkladům.
Na druhou stranu ale podle komise může představovat i potenciální hrozbu pro dlouhodobou finanční stabilitu, protože se ve finančním sektoru hromadí neznámé zdroje rizik a hrozí, že se přenesou ze stínového bankovního sektoru na standardní bankovní sektor.
“Co nechceme, je pro finanční činnosti a subjektů obcházení stávajících a předpokládaných pravidel, umožňující nové zdroje rizika, které se hromadí ve finančním sektoru,“ uvedl Barnier k plánům vypracovaným pro splnění závazků Evropské unie na summitu G20.
“To je důvod, proč potřebujeme lépe pochopit, co stínové bankovnictví vlastně je a co dělá, a jaké regulace a dohled můžou být vhodné, a na jaké úrovni. Musíme vrhnout světlo na všechny části finančního sektoru,“ dodal.
Velikost stínového bankovnictví v roce 2010 dosáhla podle odhadů 46 bilionů eur.